Tajemnice preperingu – kim jest prepers?
Kategorie:
Autor i dane artykułu:
Rozmawiając z rodzicami i dziećmi, bardzo często widzimy u nich dużo emocji związanych z nieprzewidywalnymi wydarzeniami. A to raty kredytu wzrosły, a to dziecko się rozchorowało, a z pewnością pamiętamy czasy, gdy nie było papieru toaletowego!
Czy da się przygotować na takie sytuacje? Odpowiedzi na to pytanie należy szukać w preperingu. Czym jest prepering oraz kim jest prepers? Na jednym ze szkoleń mieliśmy to szczęście, że w kolejce do kawy spotkaliśmy jednego z nich! Postanowiliśmy mu zadać kilka pytań i mamy nadzieję, że odpowiedzi staną się dla Ciebie pomocne w codziennym życiu.
Naszym gościem jest Patryk Górski – założyciel i właściciel internetowego Sklepu Polskiego Prepersa.
A więc kim jest prepers i czym jest prepering? Patryku, przejdźmy do pytań.
Kim jest prepers?
Większość osób kojarzy Prepersów jako nieco ekscentryczną grupę społeczeństwa szykującą się do rychłego armagedonu. Jednakże zakres preppingu (z angielskiego przygotowanie) jest o wiele bardziej rozległy niż się wydaje, natomiast Prepersem w pewnym stopniu jest każdy z nas. Wszyscy w jakimś stopniu przygotowujemy się na dzień jutrzejszy – do pracy, szkoły, na weekend czy dłuższy wyjazd. Prepersi przygotowują się w perspektywie długoterminowej biorąc pod uwagę dodatkowe aspekty. Analizują nieoczekiwane sytuacje, które mogą ich napotkać w przyszłości oraz w miarę możliwości starają się być na nie gotowi.
Na czym polega prepering?
To właśnie przygotowanie w szerokim aspekcie do sytuacji, które mogą zagrozić naszej dotychczasowej formie bytu. Prepering to m.in. umiejętność zawczasu zgromadzenia potrzebnych nam zasobów oraz nabycie wiedzy jak je wykorzystać i nie stracić gdy nadejdzie niespodziewane zagrożenie.
Jak zaczęła się Twoja historia z preperingiem?
Jak jesteś przygotowany jako prepers?
Mieszkając w dużym mieście jakim jest bez wątpienia Gdańsk, należy mieć świadomość, iż to właśnie w miastach jest najciężej w przypadku wystąpienia zagrożenia. Nagle duża grupa ludzi na ograniczonej przestrzeni może zostać postawiona w sytuacji braku dostępu do żywności, sklepów, infrastruktury – znamy to z wielu filmów. Jeżeli ktoś ma możliwości to trzeba mieć przygotowaną lokalizację na wsi, gdzie będzie po prostu bezpieczniej. Ja mam takie miejsce godzinę drogi samochodem od Gdańska. W obiekcie tym zapas opału na rok, żywności na kilka miesięcy. Dodam jeszcze tylko, że zawsze warto mieć kontakt z lokalnymi rolnikami w zakresie pozyskania żywności. Gdy półki sklepowe nagle przestaną się uginać pod naporem licznych artykułów, taka znajomość może uratować nam kiedyś życie.
Jak reaguje rodzina i znajomi na Twoje zainteresowanie preperingiem?
Zawsze z zainteresowaniem, nikogo to nie dziwi, ponieważ jest to również moje hobby dzięki czemu z przyjemnością prowadzi mi się działalność gospodarczą polegającą na doradzaniu ludziom w danym temacie. Szczególnie w dzisiejszych czasach już chyba nikogo nie trzeba przekonywać, że warto się zabezpieczyć na pewne sytuacje chociaż w minimalnym stopniu.
Kto Twoim zdaniem może zostać prepersem i jakie są z tego korzyści?
Moim zdaniem każdy z nas jest Prepersem, chociaż może tak sam siebie nie nazywa. Jest to tylko kwestia skali przygotowania. Korzyścią jest stabilizacja i bezpieczeństwo przyszłych pokoleń.
Czy prepering ma coś wspólnego z survivalem?
Zasadnicza różnica polega na tym, iż survival to głównie umiejętność poradzenia sobie w skrajnych sytuacjach gdzie jesteśmy zdani sami na siebie i musimy poradzić sobie ze znalezieniem schronienia oraz pozyskaniem przede wszystkim wody czy pożywienia.
W jakich sytuacjach życiowych przydało Ci się być prepersem?
Jestem nim codziennie gdy wstaję z samego rana aby stawić czoła wyzwaniom dnia codziennego 🙂
Jakich podstawowych zasad trzeba pilnować, aby można było określić siebie mianem prepersa?
Nie szufladkowałbym, że ktoś jest Prepersem czy nie. Najważniejsza jest pewna świadomość oraz przygotowanie i troska o najbliższych. Prepers, Survivalowiec czy pasjonat Bushcraftu to jak się określasz jest każdego indywidualną sprawą.
Czy możesz opisać jakiś znany Ci skrajny przypadek ideologii bycia prepersem?
W naszym kraju myślę, że był nim świętej pamięci Pan Adolf Kudliński. Posiadał On ogromną wiedzę, którą dzielił się ze wszystkimi. Poprzez social media nadal można zapoznać się jego licznymi poradami oraz wskazówkami z zakresu preppingu.
Gdzie leży Twoja granica między normalnym życiem, a szykowaniem się na apokalipsę?
Nie stawiałbym tak wyraźnych granic. Do apokalipsy w chrześcijańskim rozumieniu tego zagadnienia możemy przygotować się jedynie duchowo. Natomiast w naszym normalnym, codziennym życiu nie powinniśmy dać się zaskoczyć. Z każdym dniem stawajmy się mądrzejsi i przygotowani w różnych aspektach.
O co powinienem zadbać jako początkujący prepers? Podaj najważniejsze kroki na start.
Na początek proponowałbym przeanalizowanie Twojej aktualnej sytuacji. Zastanów się jakimi zasobami dysponujesz oraz czy jesteś w jakiejś mierze już niezależny. Mówię tu o sferze finansowej, mobilności oraz o posiadanych umiejętnościach. Pomyśl czy jesteś w stanie ewakuować się z domu z całą rodziną w 30 minut?? Czy mielibyście co zjeść gdyby jutro rano wszystkie sklepy zostałyby zamknięte? Czy masz zapasowe źródła energii, ciepła?
Podziękowanie dla Patryka Górskiego
Patryku! Bardzo dziękujemy za pokazanie tego kim jest prepers. Nasuwa się wniosek, że jest to osoba po prostu odpowiedzialna za bezpieczeństwo swoje i swojej rodziny. Niewiele czasu spędzamy nad myśleniem choćby o utracie wody, prądu, utracie dachu nad głową czy wojny. A nie są to elementy rzadko występujące na świecie, a od niedawna nawet za naszą granicą.
Fajne jest to, że zwróciłeś uwagę na to, że każdy z nas jest swego rodzaju prepersem. Bo przecież, aby przetrwać w pracy, to trzeba zadbać choćby o swój sen, posiłek, higienę. Ciężko byłoby się za to zabrać, gdyby nie było choćby mydła w łazience 🙂
Mamy nadzieję, że dzięki tej rozmowie zainspirujemy naszych czytelników do refleksji i w efekcie do poszerzania strefy zabezpieczania siebie na różne scenariusze, które mogą wystąpić.
Dziękujemy, a naszych czytelników zapraszamy do zapoznania się ze Sklepem Polskiego Prepersa, a szczególnie do zakładki edukacja, bo każdy z nas już poniekąd prepersem jest, więc warto swoją wiedzę poszerzyć.