Bushido – półkolonie Ninja Kids Ninja Kids

Półkolonie Bushido - Ninja Kids

Bushido to kodeks moralny Samuraja. Pomyśl dokąd mogą doprowadzić dobre zasady Twoje dziecko?

MYŚL PRZEWODNIA BUSHIDO – “tsi, dsin, yu – mądrość, dobroć i odwaga”

Celem półkolonii jest dawać rozrywkę dzieciom w klimacie zasad, na których powstawały kultury prawdziwych wojowników. Twoje dziecko czeka mnóstwo przygód, które nie tylko przykleją uśmiech na buzi, ale również będą szansą na odkrycie mądrości pozwalającej na życie pełne pasji i szczęśliwych wydarzeń.

Dobre zasady i schematy myślowe pomagają wejść na wyższy poziom. Pozwalają odkryć dobro w otaczającym nas świeci i pomagają stąpać po nim z dumą, odwagą i bez poczucia wstydu czy winy. Taka idea wakacyjnego wypoczynku przyświeca nam Tworząc półkolonie Bushido! 

Każdy Samuraj
 1. Jest sprawiedliwy i prawy,
 2. Kieruje się odwagą i wytrwałością
 3. Widzi dobro i potrafi współczuć
 4. Jest uprzejmy,
 5. Niezłomnie poszukuje prawdy i sam jest prawdomówny,
 6. Pracuje nad samokontrolą i doskonali się samodzielnie,
 7. Jest wierny,
 8. Posiada honor,
 9. Potrafi oddać cześć przodkom i szanuje tradycje,
 10. Pogodził się ze swoją śmiercią,
 11. Traktuje pieniądze jako narzędzie, a nie jak boga.
Sposób ujęcia tego terminu w bushidō wyraża się w cytacie, który również przywołuje w swojej pracy dr Inazō Nitobe: „Prawość jest siłą wejścia bez wahania na drogę, którą wskazuje rozum, która każe umrzeć, gdy trzeba umrzeć, uderzyć, gdy trzeba uderzyć”.

Na ten turnus przyjmiemy maksymalnie 20 dzielnych Ninja
Przy zapisie otrzymasz na mejla ebook „Półkolonie – Bushido”

Jak to się dzieje, że rodzice mówią o nas tak dobrze? Zobacz co mówią:

MrPatrolinioOpinia Google
Czytaj więcej
Szczerze polecam wszystkim rodzicom oraz ich dzieciom Ninja Kids! Fantastyczni Trenerzy, pełni pasji i zaangażowania w rozwój dzieci. Zawsze mają głowy pełne nowych pomysłów co sprawia, że zajęcia oraz ich kolonie są jedną z fajniejszych form aktywnego spędzania wolnego czasu na powietrzu 🙂
Juda IrieOpinia Google
Czytaj więcej
Bardzo polecam zajęcia, Trenerzy wkładają całe 🖤 w organizację spotkań z dzieciakami. Podziwiam podejscie do dzieci i zaangażowanie w to zeby zachecic je do aktywnosci. Fajnie jest byc czescia spolecznosci NinjaKids😊
Aleksandra CebellaOpinia Google
Czytaj więcej
Fantastyczna energia trenerów i atmosfera świetnej zabawy. Polecam!
Michał ŚrodekOpinia Google
Czytaj więcej
Dziecko z zajęć wraca brudne, zmęczone i uśmiane po pachy, czyli najszczęśliwsze pod słońcem. Zajęcia odbywają się w reżimie sportowym, czyli niewazne czy jest ciemno, zimno, mokro - zajęcia są. To buduje charakter. A najlepsi są trenerzy - poza sportem przekazują dzieciakom wartości społeczne, stanowią dobry wzorzec zachowań i mają z dzieciakami znakomity kontakt. Wartością dodana są wspólne ogniska w plenerze, gdzie mozna się dodatkowo zintegrować 😉
Marina ManuilenkaOpinia Google
Czytaj więcej
Jesteśmy fanami Ninja Kids już od 2 lat i nie możemy się nacieszyć że kiedyś poznali Adama i Jacka. Trenerzy są mega zaangażowani i kreatywni, mają dużo wiedzy oraz świetne podejście do dzieci. Adam i Jacek inspirują swoim przykładem i zachęcają do regularnego ruchu i zdrowego trybu życia nie tylko dzieciaków ale tez ich rodziców i rodzinę. Syn uwielbia spędzać czas z Ninja Kids i jest zadowolony po każdej atrakcji z nimi. Najbardziej jest zachwycony na półkoloniach bo to jest codzienna zabawa przez dłuższy czas:) Program jest zawsze dobrze przemyślany, dostosowany do potrzeb i interesów dzieci. Polecamy też urodzinki z Ninja🔥 zawsze świetna organizacja i niezapomniane wrażenia niezależnie od pogody! Kochamy Ninja Kids całą rodziną ❤️
Agnieszka RucińskaOpinia Google
Czytaj więcej
Mega fantastyczne półkolonie dla dzieci które pozwalają wyszaleć się dziecku na świeżym powietrzu, dzięki wiedzy i podejściu trenerów dzieciaki mają okazję nauczyć się surwiwalu. Trenerzy Adam i Jacek to wspaniali ludzie którzy umieją zainteresować i zaangażowac dziecko do zabawy a oprócz tego mają wielkie serducha gdyż działają w akcjach charytatywnych 🙂Syn uwielbia spędzać czas z Ninja Kids i jest zadowolony po każdej atrakcji z nimi. Najbardziej jest zachwycony na półkoloniach bo to jest codzienna zabawa przez dłuższy czas:) Program jest zawsze dobrze przemyślany, dostosowany do potrzeb i interesów dzieci. Polecamy też urodzinki z Ninja🔥 zawsze świetna organizacja i niezapomniane wrażenia niezależnie od pogody! Kochamy Ninja Kids całą rodziną ❤️
Olga P-ROpinia Google
Czytaj więcej
Najlepsze półkolonie w Trójmieście , dzieci zachwycone, nawet te bardziej humorzaste😉, opiekunowie że wspaniałym podejściem do dzieciaków.Super wakacyjny tydzień. Polecam!
Monika KędraOpinia Google
Czytaj więcej
Bardzo polecam zajęcia ninjakids! Świetna, profesjonalna kadra zapewnia rewelacyjną dawkę ruchu i zdrowia na świeżym powietrzu, a także doskonałe podejście wychowawcze. Dzieci nie tylko ćwiczą i budują kondycję fizyczną ale też uczą się respektować wspólne zasady, być w grupie i wspierać się wzajemnie. Kolonie i półkolonie równie rewelacyjne, a nawet lepsze niż codzienne zajęcia, bo trwają dłużej. Mój Syn może zrezygnować z każdych dodatkowych zajęć, ale z ninja nigdy! Jacek i Adam, cieszę się bardzo, że Was znaleźliśmy!
Izabela RocheOpinia Google
Czytaj więcej
Absolutnie najlepsze zajęcia sportowe w Trójmieście dla dzieci, a naprawdę wielu już próbowaliśmy. Niespotykana charyzma u obu fantastycznych trenerów, autentyczność, ogromne zaangażowanie i spójność w działaniach, co przekłada się na wysoka motywacje dzieci i dosłownie uzależnienie od treningów! Już mamy wykupiony karnet na cały następny sezon, mój starszy syn nie może się doczekać kolonii, a młodszy odlicza kiedy będzie mógł dołączyć do zespołu Ninja:-) Polecamy!
Katarzyna BulkowskaOpinia Google
Czytaj więcej
Na ofertę treningów natknęłam się przez przypadek. Dzieciaki poszły na zajęcia próbne i już zostały. Chodzimy od kwietnia 2020 i zapał dalej ten sam jak na pierwszych zajęciach. Trenerzy są świetni. Mają świetne podejście do dzieci, potrafią zachęcić do biegania przez godzinę. Polecam z całego serca.
Poprzedni
Następny

Filmy, które pozwolą Ci lepiej wyobrazić sobie to jak pracujemy z dziećmi

Dlaczego warto zapisać dziecko na półkolonie "Bushido"?

 • Wypełnimy serce ogniem pasji, Aby z lekkością osiągać prywatne cele,
 • Rozbudzimy ciekawość świata, By Twoje dziecko uczyło się szybciej i tego czego trzeba
 • Zbudujemy solidny fundament pewności siebie, Bo tylko pewni siebie mogą bez zastanowienia kroczyć po swoje
 • Nauczymy budować trwałe relacje z bliskimi, Aby mieć z kim dzielić i cieszyć się owocami swoich sukcesów
 • Wyeliminujemy poczucie wstydu, Które już nigdy nie zatrzyma Twojego dziecka na drodze po zwycięstwo
 • Pokażemy, że warto odkrywać, Bo tylko tak możemy zostać zapamiętani,
 • Pokażemy, że mogą więcej niż myślą, Bo każdy człowiek skrywa w sobie potencjał, musi go tylko odkryć i użyć!

Chcemy, czy nie, to młodzi ludzie będą rozdawać karty na tym świecie. Nasze półkolonie oprócz zabawy oferują ponadczasowe wartości, które uczynią świat takim, w jakim marzymy żyć na stare lata.

Wierzymy, że budowa pewności siebie, przekazywanie ognia pasji i odwagi do bycia sobie sterem w życiu jest potrzebna młodemu człowiekowi. Potrzebna, by bez wstydu sięgał po marzenia i dobra doczesne tego świata.

Wierzymy, że w rędzącym świecie, w którym nie sposób wypróbować wszystkiego potrzebujemy swego rodzaju mapy. Ta mapa pozwala nam dokonywać szybkich wyborów i bez poczucia straty rezygnować z tego co dla nas nie jest ważne. 

Zalążki takiej mapy Twoje dziecko zdobędzie na półkoloniach Bushido!

Jak to wszystko ogarnąć, czyli kwestie organizacyjne

Tu znajdziesz kwestie organizacyjne. Zachęcamy zrobić screen, aby szybciej wracać do tych informacji w przyszłości, lub zapisz dzieci, a będziemy Ci przypominać o wszystkim w odpowiednim czasie, tak żeby zachować spokój ducha z terminami. 

O półkolonii:

Logistyka:

Co otrzymasz:

Cennik podstawowy:

Rabaty:


Przykład:

Pani Jadzia rejestruje Janię i Janka na trzy turnusy półkolonii Ninja do 30.03.2024r. Jania i Janek są członkami Ninja od 3 miesięcy.
Cena podstawowa: 1090 zł x 3 turnusy x 2 dzieci = 6540 zł
Rabaty:
– R1: Kwalifikują się! 100zł/dziecko = 200 zł
– R2: Kwalifikują się! 100 zł/dziecko = 200 zł
– R3: Kwalifikują się! 100 zł/turnus/dziecko = 3 turnusy x 2 dzieci x 100 zł = 600 zł
Rabat w sumie: 200 zł + 200 zł + 600 zł = 1000 zł
Cena końcowa: 6540 zł – 1000 zł = 5540 zł (ok 924 zł/dziecko/turnus)


*- za każdy dzień nieobecności na półkoloniach z powodów zdrowotnych dajemy 3 wejściówki do wykorzystania na zajęciach Ninja Kids z ważnością do 30.06.2025r.

**- ekwipunek bushcraftowy: krzesiwo, plandeka, sznurki, śledzie, folia NRC,

Fabuła Bushido

Życie w społeczeństwie bez zasad nie jest możliwe. Nawet, gdybyśmy chcieli być skrajnymi anarchistami, to i tak będzie musiał wyłonić się lider, który albo swoją siłą lub intelektem poukłada sprawy tak jak należy.

Na szczęście nie żyjemy już w czasach, które wymagałyby tworzenia zasad na nowo. Mamy do dyspozycji niezliczoną liczbę kultur, kodeksów i zasad, na których zbudowane zostały cywilizacje.

Mając do dyspozycji dziesiątki tysięcy lat przodków, możemy dokładnie zbadać zasady, którymi się kierowali i ocenić jak dobrze się sprawdzały. Wiele z nich mogą być świetnym drogowskazem do poruszania się po dzisiejszym świecie.

Na drugim turnusie półkolonii zagłębimy się w zasady japońskich Samurajów. „Dotkniemy” kultury Bushido, która opiera się na kilkunastu zasadach pozwalających wykorzystać energię pędzącego świata. 

Nasze półkolonie napszpikowane są zabawami w klimacie Samurajów, więc jeszcze długo po półkolonii będziemy wspominać to co się tam działo, a nabyte zasady zostaną z nami na całe życie.

Motto Bushido to: “tsi, dsin, yu – mądrość, dobroć i odwaga”. Pozwól więc swojemu dziecku doświadczyć tego motto na w prawdziwym życiu. 

Struktura animacji: Bloki zajęciowe:

Blok I – Integracja – jego zadaniem jest budowanie pozytywnych relacji między dziećmi, tak aby współpracowały między sobą i chciały się ze sobą spotkać po półkolonii. Robimy tutaj dużo gier i zabaw obdartych z rywalizacji, a nakierunkowanych na współpracę. Klimat zabaw zależny jest od tematu dnia. Dla przykładu pierwszy dzień to „Pasowanie na Bushi”. Oznacza to, że skupimy się na zabawach inicjujących przeistoczenie się w adepta ścieżki Samurajów. Każdy ma swoją prywatną ścieżkę, lecz aby nią podążać, trzeba na nią w pierwszej kolejności wejść.

Blok IIPraca z tematem dnia – Wykonanie zadań głównych. Każdego dnia pracujemy nad innym tematem. Celem tego bloku jest „zanurzenie się” w zasady Bushido wykonując główny temat dnia. 

Blok III – Zabawa – każda półkolonia jest też twórczym poligonem doświadczalnym. Wprowadzamy na nich nowe autorskie gry i zabawy. Tworzymy je na podstawie wieloletniego doświadczenia oraz znajomości struktury dobrej zabawy. (tak – dobra zabawa ma swoją strukturę). W bloku III to dzieci decydują, które zabawy podobały im się najbardziej i po prostu w nie gramy, aby ukorzenić dobre wspomnienia, w każdej komórce ciała ekipy Ninja Kids.

Dzień pierwszy - "Pasowanie na Bushi"

Park Kolibki – Gdynia, Wieża widokowa w Kolibkach,

Dzisiaj czeka nas urokliwa wędrówka po lasach. Po drodze zgłębimy podstawowe koncepcje Bushido i zintegrujemy ekipę.

Półkolonie Bushido z Ninja Kids rekrutują do samurajów

Wstęp do pasowania na Bushi

Droga rycerza wiedzie przez wędrówkę. Wejdziemy na punkt widokowy, zaznamy  odpoczynku w parku, doświadczymy gier i zabaw integracyjnych oraz kąpieli w morzu.

Dzień ten jest jednym z najważniejszych w całej drodze Bushi w Bushido. To w tym dniu zadamy sobie wiele pytań o sprawiedliwość i prawość oraz czy i gdzie możemy się z nią spotkać.

Poddamy się także pierwszym testom sprawności samokontroli, podejmując pierwsze odważne wyzwania, angażujące ducha i ciało.

Dzisiaj będziemy szkolić umysł, ducha i ciało w myśl następujących zasad Bushido:

 • “Sprawiedliwość i prawość”,
 • “Dobroć i współczucie – do siebie i natury”,
 • “Samokontrola i samodoskonalenie”

SPRAWIEDLIWOŚĆ I PRAWOŚĆ

Bezwzględnie od dawna naszą cywilizacją kieruje sprawiedliwość, której jesteśmy podporządkowani w różny sposób. W sytuacji gdy jedna osoba ze społeczeństwa, postanowiła złamać jakąś ogólnie przyjętą normę sprawiedliwości, zostaje ukarana lub w pewien sposób odsunięta od społeczeństwa. To opisuje prawość. Czy jeszcze jesteśmy w stanie sobie wyobrazić kim jest osoba prawa? Jest to osoba, która jednocześnie potrafi ustalać  reguły społeczne, ale także sama jest w stanie się do nich ustosunkować. W sytuacji gdy sama złamie jedną z nich, potrafi wyciągnąć wnioski i postanowić poprawę.

Abyśmy mogli przejść do świadomego uczestnictwa w Półkolonii Bushido, konieczne będzie ustalenie sprawiedliwych zasad, które zaakceptujemy i będziemy przestrzegać. Porozmawiamy o tym czym jest sprawiedliwość, w ujęciu filozoficznym i pedagogicznym może być ona zgoła odmienna niż znane nam formy.

Wyobraźmy sobie ustanowione prawo przez dyktatora jakiegoś państwa lub społeczności. Wprowadzając w takim miejscu zasady sprawiedliwości mogą one zostać w pewnym stopniu naginane, celem usprawiedliwienia nikczemnych czynów dyktatora albo w celu zabezpieczenia życiowych tez głoszonych przez organa administracyjne i prawne państwa. 

Naszym zadaniem będzie odpowiedź na postawione pytania:

 1. Co to jest sprawiedliwość?
 2. Jak to jest być sprawiedliwym?
 3. Czym jest prawość?
 4. Czy można nienawidzić niesprawiedliwości aby czynić sprawiedliwość?
 5. Jak stać się człowiekiem prawym i sprawiedliwym?

DOBROĆ I WSPÓŁCZUCIE

Samuraj stosował się do zasady okazywania współczucia  i litości w stosunku do swojego przeciwnika o ile on sam na to zasługiwał. Gdy przeciwnik w hańbie zbiegał przegrany z pola bitewnego, nie tylko okrywał się niesławą, ale także tracił wszelkie możliwe przesłanki do okazania mu litości i sprawiedliwości ze strony zwycięskich bushi. Dobroć połączona była z cnotliwością i parafrazując słowa Konfucjusza “pan cnotliwy miał wielu przyjaciół i oddanych współpracowników, dzięki temu zyskiwał dostęp do bogactwa duszy i bogactwa materialnego”. 

My jednak skupimy się na ideałach wpajanych dzieciom (młodym samurajom) i skupimy się na budowaniu wrażliwości u dzieci w stosunku do natury i przyrody oraz empatii w stosunku do innych ludzi, a także zwierząt i otaczającego nas świata. Postaramy się w tym wszystkim odnaleźć równowagę i spokój. Wykorzystamy do tego znane nam już metody spędzania czasu na świeżym powietrzu, zadbamy o czystość w okalającej nas przestrzeni, rozejrzymy się za leśnymi zwierzętami i porozmawiamy o sposobach wsparcia w trudnych momentach, skierowanego do ludzi oraz zwierząt.

Opowieścią o samurajskim współczuciu jest film Akiry Kurosawy: „Siedmiu samurajów (siedmiu bushi decyduje się na nieodpłatną obronę rolników przed łupieżczym najazdem zbójów).

SAMOKONTROLA I SAMODOSKONALENIE

Bushi zawsze dbali o kondycję swojego ciała i ducha, skupiając się na drobnych szczegółach i rytualnie, rutynowo wykonując swoje codzienne czynność z zachowaniem najwyższego pietyzmu. Dzięki tak surowemu podejściu do siebie, wzmacniali siebie w sposób pełny, tak, aby dzielniej radzić sobie z niewygodą i trudnościami. Jedyną akceptowalną oznaką słabości była poezja, wyrażana nawet w jednowierszowym poemacie.

W tym dniu spróbujemy zadbać o lepsze wyrażanie siebie, uruchomimy szare komórki mózgu, stworzymy własną poezję tak aby stać się lepszymi niż wczoraj. Od dnia następnego będziemy nieustannie się doskonalić, tak aby nawyk samodoskonalenia zbudować i pielęgnować w trakcie całego życia. 

PRAWDA I PRAWDOMÓWNOŚĆ

Regulamin spisany, zapamiętany, spalony i przestrzegany. Każdy go respektuje ale też każdy od każdego wymagać będzie przestrzegania, bez względu na okoliczności. Bierzemy pełną odpowiedzialność za swoje uczynki i słowa. Ustalimy sposoby i formy egzekwowania regulaminu i konsekwencje wynikające bezpośrednio z jego nieprzestrzegania.
Wobec siebie i zespołu będziemy uczciwi i prawdomówni, będziemy jasno precyzować swoje opinie. Nauczymy się formułować i interpretować konstruktywną krytykę a tą bezpodstawną i płytką negować. Dzięki temu stworzymy zgrany i oddany sobie wzajemnie zespół, w którym ponad podziałami i pomimo różnic będziemy trwać i realizować postawione nam cele. Wszystko ma swoją cenę, za prawdomówność i głoszenie prawdy otrzymamy tą najwyższą, przyjaźń i zrozumienie!

Przydatne koncepcje: 

 • zawierać 10 słów w jednym,
 • czasem krótsza droga doprowadzi nas do celu i nie przysporzy zbędnych wyzwań idąc drogą okrężną,
 • dbaj o higienę i zdrowie dnia codziennego aby w chwili próby i wyzwania być czystym i niestrudzonym,
 • pamiętaj, że po ogromnym wysiłku, po ciężkim wyzwaniu i wymagającym dniu zawsze przychodzi odpoczynek i spokój, wtedy odpoczynek smakuje najlepiej i pozwala nam wypocząć i przygotować się do kolejnych wyzwań,
 • okazanie słabości to przegrana z najtrudniejszym przeciwnikiem, ze samym sobą, dlatego nie okazuj słabości przed sobą i innymi,
 • 7:15-7:30: Spotkanie Wrzeszcz PKP
 • Blok 1 (3h): Integracja, omówienie fabuły i celu głównego
 • Śniadanie i czas wolny (1h): pierwsze zawiązanie przyjaźni
 • Blok 2 (2h): Wykonanie celu głównego
 • Obiad i czas wolny (1h): regeneracja sił
 • Blok 3 (2h): autorskie gry i zabawy w klimacie Bushi
 • 17:15-17:30: Odbiór dzieci Wrzeszcz PKP

Dzień drugi - Bushido - "w drodze do natury"

Kiełpinek i Dolina Strzyża

Wędrówka i obcowanie z naturą wzdłuż szumiącej rzeki. Pogłębianie zasad Bushi.

Półkolonie Ninja Kids Bushido prowadzą do natury

Wstęp do drogi w głąb natury

Otoczenie lasu i doliny Strzyży jest idealnym miejscem do wykuwania żelaza ducha i sprawności fizycznych u młodych samurajów. To tutaj poznamy sposoby obcowania z przyrodą. Zjemy wspólny posiłek na łonie natury celebrując rytuał parzenia herbaty i moc wzajemnych rozmów o swoich rodzinach.

Bushi bez względu na swój ród, musiał być sprawny i silny. Samuraj musiał odnajdywać się w terenie i radzić sobie w nim, zmagać się z przeciwnościami i trudami terenu, a w wyjątkowych sytuacjach zadbać o siebie i innych. W podróży nie zawsze były wygody, często skrawek ziemi, dwa drzewa i lekka strawa musiały wystarczyć. Samuraj pomimo np. głodu lub bólu nie mógł go okazywać, ponieważ było to postrzegane za słabość, a słabość to utrata honoru.

Dzisiaj będziemy szkolić umysł, ducha i ciało w myśl następujących zasad Bushido:

 • “Honor”,
 • “Uprzejmość”,
 • “Szacunek do tradycji”.

HONOR

Bushi honor interpretowali jako szacunek do własnego kodeksu moralnego, uważali honor za drugą zaraz po wierności najwyższa z cnót. Utrata honoru równoznaczna była z uczynieniem swojego życia bezwartościowym, a takie życie często nie miało sensu. Jedną z dróg do odzyskania honoru była konieczność wykonania heroicznego czynu odkupującego – zazwyczaj sprowadzała się do walki w pierwszym szeregu podczas bitwy. Utrata honoru, to także wstyd przed społeczeństwem, ale głównie samym sobą, dr Nitobe w jednej ze swoich prac opisuje “wstyd jest jak blizna na drzewie, nie znika, lecz powiększa się z czasem”.

Tę cnotę wypracujemy podczas ćwiczeń i zabaw skierowanych na budowanie własnej wartości i poznaniu swoich mocnych stron, tak aby włożyć wysiłki nad ich dalszym rozwojem. To również dobry pretekst do usprawnienia umiejętności nawiązywania nowych znajomości i zabaw, w których poznajemy się nawzajem, potrafimy wyrazić konstruktywną krytykę w kierunku drugiej osoby oraz z kulturą osobista przyjąć konstruktywną krytykę skierowaną do nas samych. Często, gdy ktoś zwraca nam uwagę na nieprawidłowości w naszym zachowaniu, reagujemy na to gniewem i krytyczną ripostą, gdy czasem warto zastanowić się czy aby moje zachowania i czyny nie wymagają ode mnie pracy nad sobą w imię doktryny bushi “gdy inni mówią o mnie źle, to nie odpłacaj się złem, lecz raczej zastanów się nad tym, czy nie mogłeś sumiennie wykonywać swoich obowiązków?”.

UPRZEJMOŚĆ

Bushi uprzejmość upatrywali w perfekcjonizmie, a bardziej w byciu wzorowym członkiem społeczeństwa, który jest pomocny innym, okazuje współczucie i empatię. Często w skrajny i niezrozumiały dla nas Europejczyków sposób obniżania własnego komfortu celem ujednolicenia poziomu w stosunku do swojego kompana, jak ujmuje to dr Nitobe przytaczając przykład składania parasola przeciwsłonecznego na czas rozmowy z kimś, kto takiego nie posiada, by dzielić z nim niewygodę przebywania na silnym słońcu.

Przekładając to na nasze półkolonie. Nasz zespół, będąc małą społecznością zależną od siebie, będzie dzielić między siebie nie tylko wszelkie dobra, ale dzielić będziemy, także wszelkie niewygody i trudności, pozostawiając furtkę na wspólnotowe działania przynoszące obopólną korzyść wzajemnej egzystencji. Ponieważ prawdziwi bushi korzystali również z udogodnień wynikających z odnalezienia np. krótszej drogi, czasem cięższej ale tak samo nieznanej jak tej dłuższej, bo dlaczego ryzykować swoim zdrowiem i życiem, wystawiając się na większą ilość niebezpieczeństw pokonując dłuższy szlak.

CZEŚĆ DLA PRZODKÓW I TRADYCJI

Przodkowie i szacunek dla starszyzny była dla bushi bardzo ważna i ma swoje podwaliny w oryginalnej religii japońskiej. Gdy w bitwach brały udział mniej liczne armie, przeciwnicy w ramach okazania wzajemnego szacunku, przed bitwą rozmawiali i przedstawiali swoje rody, opowiadali historie życia.

U nas wykorzystamy to podczas dnia zapoznawczego w trakcie przedstawiania się przed grupą. Stoczymy także różne bitwy (wodna, na słowa, na wiedzę, na znajomość terenu) przed którymi rozpoczęciem bushi będą zobowiązani zabrać głos i opisać swoje rody przed resztą wojowników.

 • 7:15-7:30: Spotkanie Wrzeszcz PKP
 • Blok 1 (3h): Umacnianie relacji, omówienie fabuły i celu głównego
 • Śniadanie i czas wolny (1h): regeneracja i umacnianie przyjaźni
 • Blok 2 (2h): Wykonanie celu głównego
 • Obiad i czas wolny (1h): regeneracja sił
 • Blok 3 (2h): autorskie gry i zabawy w klimacie Bushido
 • 17:15-17:30: Odbiór dzieci Wrzeszcz PKP

Dzień trzeci - "Shintō - szacunek do przodków"

Dzisiaj odwiedzimy Westerplatte.

Poznamy odpowiedników Bushi na polskich terenach. To dzień, w którym poznamy nieco historii waleczności naszych przodków.

Półkolonie Bushido z Ninja Kids uczą szacunku do rodziny

Wprowadzenie do Shinto

Dzień poświęcony naszym przodkom i historii, polskim wydarzeniom historycznym i bohaterom (rycerzom) obrony Westerplatte, polskim rycerzom – polskim Bushi.

W tym dniu chcemy pokazać dzieciom, iż na wyciągnięcie ręki mamy w polskiej historii własnych samurajów. Wybierzemy się na Westerplatte, zwiedzimy muzeum Westerplatte i Wojny 1939. W tym dniu planujemy, także zajęcia na jednej z nadmorskich plaż w gdańsku oraz posiłek w terenie.

Bitwa była jednym z kluczowych celów życiowych Bushi, to właśnie do spełnienia się w walce szkolili się w orężu przez całe życie od najmłodszych lat. To tam często Bushi odnajdywał spokój i zyskiwał najwyższy honor, ustawiając się w pierwszym szeregu natarcia. Bushi zwykle nie cofali się do obrony ale mając ogromne umiejętności bitewne tam też świetnie radzili sobie z przeciwnikiem. Bitwa to także szacunek do przeciwnika, to właśnie w tym dniu spojrzymy na bitwę i wojnę z kilku znanym nam perspektyw.

ODWAGA I WYTRWAŁOŚĆ

Z dawnych zapisów i opowieści dowiadujemy się, że bushi czyli wojownik, jako wasal swego pana był mu w pełni oddany i swoim zachowaniem zawsze działał na dobre imię swego pana i tym samym swoje. W sytuacji złamania tej zasady spotykała go hańba i koniec żywota. Aby odkupić swoje zhańbienie pozostawało mu tylko wykonanie ceremoniału seppuku. Bushi dbał o to aby zawsze walczyć do samego końca i dążyć do maksymalnych swoich możliwości. Drogą do osiągnięcia tak heroicznego poświęcenia sprawie było hartowanie męstwa i odwagi, a każdy czyn usiłował przybliżyć wojownika do przewyższenia swoimi umiejętnościami innych wojowników. Zawsze napierać do przodu w pierwszej linii, aby pokazać innym swoje męstwo i oddanie, a gdy przyjdzie polec, upaść, należy pamiętać aby zawsze “ciało zostało zwrócone do linii wroga”.

Domyślam się, że po przeczytaniu powyższego akapitu na myśl przychodzi “co oni będą robić z tymi dziećmi?”, otóż to jest zasadne pytanie. Naszym celem głównym, będzie przełożenie teorii na praktykę. Wykorzystamy do tego liczne formy rywalizacji w grach i zabawach, tak aby ich uczestnicy mogli sprawdzić się w różnych sytuacjach i budowali poczucie swojej własnej mocy, a w chwili upadku i przegranej, dzielnie znieśli gorycz porażki. To w sporcie i aktywności fizycznej dziecko pierwszy raz spotyka się z tymi wszystkimi uczuciami, często pozostawione same sobie, przepracowuje to i ostatecznie wychodzi silniejsze duchem. My jako ich dajmio, na podstawie własnych doświadczeń, wskażemy im w tym drogę.

ŚMIERĆ

Feudalni japońscy rycerze do śmierci podchodzi w pragmatyczny sposób. Uważali, że nie należy się jej obawiać, bo spotka ona każdego z nas. Mieli ogromną świadomość odejścia w zaświaty, najlepiej, aby takowe przenosiny miały miejsce na bitwie w chwale i walce lub w za swojego pana – w imieniu swojego pana. Tak naprawdę każdy samuraj odnajdywał spokój w kwestii śmierci w tym, że sam uważał siebie za pozbawionego życia. Im bardziej w to wierzył, tym lepiej żył i spełniał swoje powinności względem pana swego i kodeksu bushido. 

Posiadanie tak ogromnej świadomości pomagało im doskonalić się i stawać się lepszymi każdego dnia, bo skoro jutro albo za kilka chwil może spotkać mnie śmierć, to ważne abym do ostatnich minut zadbał o samodoskonalenie i kontrolę. W chwili dokonywania rytualnego odejścia z tego świata, popełniając seppuku, samurajowie okazywali najwyższe zrozumienie śmiertelności i wyraz honoru.

Podczas naszych półkolonii bushido nie będziemy aż tak zagłębiali się w ideologię śmiertelności, jak miało to miejsce w feudalnej Japonii. Naszym celem będzie uczulić dzieci na szacunek do śmierci tj. odejścia innego człowieka, niekoniecznie nam bliskiego. Chcielibyśmy aby nasze dzieci zdawały sobie sprawę, że śmierć to coś naturalnego i bez względu na wierzenia nadchodzi do każdego z nas w sposób podobny. W naszej kulturze wysoko cenione jest wspominanie osób, które od nas niegdyś odeszły, jest to ważny dla nas aspekt. Wykorzystamy ten dzień, nie tylko do zdania sobie sprawy z samej śmiertelności. To także idealny dzień aby zaszczepić dzieciom szacunek do różnych podejść, według jakich różne wierzenia postrzegają i traktują śmierć. W tym dniu odwiedzimy ważną  dla Polski i naszego regionu w ujęciu historycznym lokalizację wspominającą ludzi, którzy w rycerskiej walce poświęcili swoje życie, aby uchronić życia innych.

 • 7:15-7:30: Spotkanie Wrzeszcz PKP
 • Blok 1 (3h): Umacnianie relacji, omówienie fabuły i celu głównego
 • Śniadanie i czas wolny (1h): regeneracja i umacnianie przyjaźni
 • Blok 2 (2h): Wykonanie celu głównego
 • Obiad i czas wolny (1h): regeneracja sił
 • Blok 3 (2h): autorskie gry i zabawy w klimacie Bushido
 • 17:15-17:30: Odbiór dzieci Wrzeszcz PKP
 •  

Dzień czwarty - "Bitwa Roninów"

Park Oruński – Dolna Orunia,

Dzisiaj poznamy prawdziwe rytuały walki Bushi. Nauczymy się głębokiego szacunku do przeciwnika.

Półkolonie Bushido z Ninja Kids to okazja do prawdziwej bitwy Roninów

Wstęp do „Bitwy Roninów”

Dzień stoczenia bitwy w kontrolowanych warunkach, jako prawdziwi samurajowie przejdziemy przez cały proces przygotowawczy do stoczenia honorowej bitwy. To w tym dniu zespoły będą miały zadanie przygotowanie się do bitwy, ustalenie taktyki i działań do wykonania w trakcie bitwy balonowej. Przejdziemy niczym prawdziwi samurajowie przez tradycyjny obrzęd jaki Bushi odprawiał przed bitwą, okazując sobie wzajemny szacunek przed i po bitwie.

Dzień gier i zabaw, rywalizacji i mokrej bitwy wodnej. 

Dzisiaj będziemy szkolić umysł, ducha i ciało w myśl następujących zasad Bushido:

 • “Honor”,
 • “Szacunek do tradycji i przodków”,
 • “Wierność”.

HONOR

Honor to cnota, którą już praktykowaliśmy. Jest ona istotna tym bardziej, jeśli przychodzi nam walczyć. Walka z kodeksem moralnym nadaje jej sens i tym samym pozwala rozwinąć się wewnętrznie jak i zewnętrznie.

Każdy Bushi dba o rozwój swojego ducha, umysłu i ciała fizycznego, a w tym pomaga mu koncepcja bycia honorowym. W dzisiejszych zabawach zanim stoczymy zabawy mające na celu przypominać pojedynek, przypomnimy wszystkie zasady, aby szanować się wzajemnie. Walka to świetne narzędzie poznawcze. Wspomniał o nim również Serafin z kultowego filmu Matrix, gdy stoczył walkę z NEO “”Dopiero w walce poznaje się człowieka naprawdę.”

Nasza walka odbywa się w formie berków, w których fundamenty jest wpisana walka i pojedynkowanie się. Nadając im normy Bushido, można z nich wyciągnąć znacznie więcej niż tylko jako dziecinną formę zabawy.

CZEŚĆ DLA PRZODKÓW I TRADYCJI

Nasze życie składa się z rytuałów. Zawdzięczamy je dziesiątkom lat legend przekazywanych ustnie i pisemnie. Są one zapisem obserwacji świata i wyciągania wniosków mających na celu wyprowadzić nas wyższy poziom rozwoju.

Stąd każdą walkę poprzedzamy rytuałem, aby nadać jej sens. Poznajemy również imię i historię naszego przeciwnika, aby zrozumieć z kim walczymy. Podczas walki okazujemy sobie wzajemny szacunek i walczymy z wiarą w zwycięstwo lub naukę. Radzimy sobie z porażką i jesteśmy za nią wdzięczni, aby ponownie stanąć do walki nowym i silniejszym.

WIERNOŚĆ

W zapiskach o bushido dotyczących wierności dowiadujemy się, że to główna cnota dla bushi. Bushi uważali, że wierność przez bezwzględne poświęcenie dla swojego dajmio jest w ich życiu najważniejsze. W książce “Hagakure” możemy przeczytać “służba u pana, który traktuje nas po przyjacielsku, nie jest służbą. Prawdziwa służba to taka, w której pan traktuje nas zimno i powierza zadania ponad siły. Tę zasadę należy dobrze sobie przyswoić”. Wierność utożsamiana jest również z miłością, gdzie sprowadza się ona do poświęcenia swojego życia za swojego pana, w innej sytuacji bushi okryje się hańbą.

W naszych półkoloniach dzieci będą spotykali się z zadaniami ponad ich siły, zadaniami w których będą musiały poznać swoje słabości i mocne strony. W trakcie różnych scenariuszy zabaw, dzięki samodyscyplinie i dążeniu do osiągnięcia podejmiemy wyzwanie ukształtowania ich w duchu walki w procesie dążenia do celu. To tutaj pewnie spotkają się ze swoim dajmio, który będzie dla nich wyjątkowo zimny i surowy. Wiemy, że po tym jak dzieci sprostają wszystkim wyzwaniom wrócą do domu silniejsze i pewniejsze swoich mocnych stron i świadome co należy poprawić w sobie, aby niczym samuraj “stawać się każdego dnia silniejszym”.

 • 7:15-7:30: Spotkanie Wrzeszcz PKP
 • Blok 1 (3h): Integracja, omówienie fabuły i celu głównego
 • Śniadanie i czas wolny (1h): umacnianie przyjaźni
 • Blok 2 (2h): Wykonanie celu głównego
 • Obiad i czas wolny (1h): regeneracja sił
 • Blok 3 (2h): autorskie gry i zabawy w klimacie Bushido
 • 17:15-17:30: Odbiór dzieci Wrzeszcz PKP

Dzień piąty - "Poezja i sztuka"

Zaspa Młyniec i Zaspa Rozstaje.

Nauczymy się używać potężnego narzędzia Bushi. Tym narzędziem jest poezja i sztuka, dzięki której Bushi zaklinali swoje słabości. Poezja niesie ogromną wartość.

Półkolonie Ninja Kids Bushido uczą Sztuki i poezji

Wstęp do „Poezji i Sztuki”

Dzień w którym każdy Bushi zmierzy się z pisaniem prostej poezji, obcuje z różnymi formami sztuki i słowotwórstwa.

Odwiedzimy miejsca kultury oraz miejsca hartowania ducha. Gdański Archipelag Kultury i konkurs poezji czytanej, malarstwo ścienne XX wieku, gry i zabawy pływackie.

Bushi nie okazywali otwarcie słabości. Jedną z form na okazanie swojego gniewu lub smutku, tym samym wewnętrznego ducha, była poezja. W krótkich utworach literackich poznajemy wiele mądrości. Wybrane jej elementy powinny także przeniknąć do naszej europejskiej kultury, wiele z nich jest podobnie interpretowalna i zgadza się z wartościami europejczyków. Bushi także jako lud wyspiarski musiał dobrze radzić sobie w warunkach wodnych, dlatego weźmiemy udział w specjalistycznych zajęciach pływackich dla prawdziwych samurajów.

PIENIĄDZE

W wychowaniu Bushi od wczesnych lat wpajano pewien poziom pogardy do pieniądza i materializmu. Pieniądz postrzegany był zwykle jako zaczątek do nieporozumień, często bezsensownych wojen i bitew. Bushi przez takie wychowanie uważali za nieczyste posługiwanie się pieniędzmi, a sam materializm uznawali za czyn o bardzo niskim poziomie. Pomimo mieli świadomość siły pieniądza i prowadząc swoje lenna i “biznesy” korzystali z pieniędzy, jednak za ich użytkowanie często odpowiedzialni byli inni członkowie gospodarstwa. Samuraj bezwzględnie nie uważał aby postrzeganie i ocenianie pieniądza uważać za jedną z cnót. Jak pisze w swojej książce dr Izano Nitobe “Prawdą jest, że Bushi miał upodobanie do oszczędności, lecz nie pochodziło to wcale ze względów gospodarczych lecz z zasady umiarkowania”. Czyż to nie jest całkiem zdrowe podejście?

Obecnie życiu każdego z nas towarzyszą pieniądze i rzeczy materialne, nie będziemy tutaj zakrzywiać rzeczywistości i namawiać dzieci do pogardy do pieniędzy. Naszym celem będzie i jest zawsze edukowanie w duchu wyrabiania szacunku do wartości pieniądza, świadomości jego siły i tym czym faktycznie on jest. Zwracamy uwagę na wyrabianie szacunku do pracy jaką każdy z nas musi wykonać, aby zyskać do nich dostęp. Pieniądze są w obecnych czasach nam potrzebne jako narzędzie wymiany dóbr oraz wskrzeszania wartościowych inicjatyw i ciężko byłoby się bez nich obejść lub sprawnie funkcjonować. Jednak zdobywając do nich szacunek i do pracy znacznie łatwiej jest nam samym zarządzać pieniędzmi i czerpać przyjemności z ich oszczędzania.

Kodeksie młodego samuraja” Daidōjiego Yūzana (1639–1730)

Ile pieniędzy warta jest 300 stronicowa książka? Ile kosztuje taka sama książka, lecz z pustymi stronami? A ile kosztuje pusta księga, na którą rzucił klątwę Faraon i znaleziono jej jeden egzemplarz przy jego truchle? Niby ta sama rzecz, a jednak bez artystycznego/kulturowego kontekstu ma zupełnie inną wartość niż ubrana w poezję lub dobrą historię. (ps: taka księga nie istnieje… wartość księdze nadała poezja).

Być może Bushi odkryli to, że mówienie o pieniądzach wprost jest nieskuteczne? Zastanów się jak toczone są rozmowy o inicjatywach? Czy każdy „wywala” excelle na stół i gada tylko o pieniądzach i jesli tylko 2+2=5 to wchodzi w interes? Pewnie są tacy ludzie, lecz doświadczenie podpowiada, że zwykle w pierwszej kolejności jest wizja, pomysł, koncepcja ulepszenia świata, do której poezja jest niezbędna, aby zainspirować drugą osobę. Dopiero na drugim etapie jest sprwdzenie tematu na poziomie excella, aby poszukać optymalnej ścieżki realizacji wizji.

O pieniądzach będziemy zatem uczyć się w kontekście poezji, zgodnie z zasadą Bushi, gdzie stosunek do „pieniądza bez kontekstu” jest traktowany z pogardą.

DOBROĆ I WSPÓŁCZUCIE

Wyrażanie emocji i pozwolenie na to, aby płynęły to recepta na zdrowie i budowanie prawdziwej siły wojownika. Bushi jednak nie był wylewny wprost. Używał do tego wyrafinowanych metod takich jak poezja. Dzięki takiej formie mógł przekazać wsparcie i dobroć tym, którzy jej potrzebowali uchodząc jednocześnie za mędrca i prawdziwego pana swojego ciała, umysłu i ducha.

Wraz z dziećmi ułożymy swoją poezję za pomocą, której uzewnętrzniamy wewnętrzne demony oraz okazujemy współczucie innym. Metafory pozostają z nami na dużo dłużej niż pomaganie wprost. Jest to zatem jedno z najskuteczniejszych metod bycia dobrym i empatycznym człowiekiem. Pomoże nam w tym otaczająca aura murali dostępnych na Zaspie w Gdańsku

SAMOKONTROLA I SAMODOSKONALENIE

Mózg przetwarza tysiące procesów na sekundę. Gdybyśmy chcieli zapanować nad nimi umysłem świadomym, prawdopodobnie z przegrzania momentalnie byśmy stracili przytomność.

Stąd człowiek wykształcił umiejętności takie jak pisanie oraz przekazy ustne. Dzięki uważnej obserwacji swojego wnętrza może zauważyć konkretny schemat i go zapisać na “zewnętrznym dysku” jakim jest zwykła kartka papieru. Zapisując “program po programie” może zebrać całkiem pokaźną wiedzę na temat samego siebie.

Wiedza na temat siebie samego to pierwszy stopień do samokontroli, a samodoskonalenie to aktualizacja tej wiedzy. Gdy tylko mamy szczegółowo spisane swoje wyobrażenia świata, to czeka nas tylko i wyłącznie nadpisywanie takiego doświadczenia i kasowanie starego.

Umysł uwielbia poezję. Przyjmuje to co piękne i użyteczne. Za pomocą tej poezji możemy stworzyć swój umysł na nowo. Przeprogramować go niczym komputer, aby działał tak jak tego chcemy.

W tym dniu damy sobie chwilę, aby poobserwować siebie samych i spisać bądź narysować to co wytwarza nasz umysł w trudnych chwilach. Następnie postaramy się to przepisać na nowo, aby samokontrola była prosta, a model samodoskonalenia został z nami na zawsze.

 • 7:15-7:30: Spotkanie Wrzeszcz PKP
 • Blok 1 (3h): Integracja, omówienie fabuły i celu głównego
 • Śniadanie i czas wolny (1h): umacnianie przyjaźni
 • Blok 2 (2h): Wykonanie celu głównego
 • Obiad i czas wolny (1h): regeneracja sił
 • Blok 3 (2h): autorskie gry i zabawy w klimacie Bushido
 • 17:15-17:30: Odbiór dzieci Wrzeszcz PKP

Podsumowanie półkolonii "Bushido"

Co zyskasz?

 • każdego dnia wykonamy misję, składającą się na całość kodeksu Bushido
 • Poniedziałek – Pasujemy Cię na Bushi,
 • Wtorek – Odkryjesz prawdziwą moc płynącą z natury,
 • Środa – Odkryjesz nieograniczoną moc Twoich przodków,
 • Czwartek – Poznasz rytuały prawdziwych wojowników
 • Piątek – Nauczysz się języka władania światem.
 • Wyżywienie: Obiad, przekąski i napoje w cenie,
 • NNW,

A ponad to:

No i to co bezcenne:

Przygoda, która ustawi mindset człowieka poszukującego schematów, które pomagają mu osiągać wszystkie cele na swojej ścieżce i podążać ścieżką z uporem pomimo jakichkolwiek przeciwności losu.

Książka Bushido
Pasowanie na Bushi - półkolonie
W drodze do natury - półkolonie
Szacunek do przodkow - półkolonie
Bitwa Roninów - półkolonie
Poezja i Sztuka - półkolonie

Twórcy fabularni i Master-Tutorzy

Adam Zagórski

Wykształcenie: Inż. Mechaniki i Budowy Maszyn na Politechnice Gdańskiej spec. technologia maszyn i materiałów konstrukcyjnych, Akademia Dietetyki poziom zaawansowany, 3 poziom Dietetyka i Suplementacja- Jakub Mauricz, Psychologia Osiągnięć- Mateusz Grzesiak, Art of Dreaming- Michał Wawrzyniak. Ukończył kurs wychowawcy kolonijnego. Uczy się jako Adept Inne War Saga.

Doświadczenie: Twórca i współtwórca projektów: Run Beach Morning, 3City Runs, trener Spartana, RunCamp, doradca żywieniowy, trener na siłowni, influencer o tematyce inspiracyjnej, współtwórca oraz inicjator treningów dla dzieci na dworze Ninja Kids, Spartan Kids Manager, filantrop i przedsiębiorca w Sportplay sp. z o.o., animator Ninja Kids Academy w przedszkolu i szkole Montessori, 

Misja: Udowodnię każdej polskiej rodzinie, że systematyczna aktywność fizyczna to gwarancja osiągnięcia szczęścia w życiu.

Co Adam wniesie dla uczestników Kolonii Ninja?

Mam w sobie bardzo dużą umiejętność pozytywnego interpretowania wysiłku fizycznego, co pozwala pogodzić się z myślą, że duży sukces wymaga dużo, ciężkiej pracy. Im wcześniej człowiek pogodzi się z tym stanem rzeczy, tym szybciej zacznie pracować mimo bólu, rozczarowań i braku motywacji; a im wcześniej zacznie, tym szybciej odniesie ponadprzeciętny sukces w życiu. Rzeczy proste zrobi osoba przeciętna, rzeczy trudne zrobi osoba ponadprzeciętna. Jeśli nauczymy dziecko robić trudne rzeczy w taki sposób, aby były one proste do wykonania, to jedyne co pozostanie, to nauczyć je cenić się ponadprzeciętnie i szanować przy tym innych. Aktywność fizyczna, którą im pokażę to idealna symulacja niemalże każdej sytuacji w życiu. Kreuję swoje życie jako mentalny i fizyczny zwycięzca. Potrafię z gracją upadać i leżeć z głową skierowaną w stronę celu. Jeśli takie nastawienie do życia interesuje Twoje dziecko, to warto byłoby nawiązać dłuższą relację. Zapraszam do mojego świata.

Jacek Czeczot

Wykształcenie: Akademia Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku studia magisterskie wychowania fizycznego specjalizacja – nauczyciel wychowania-fizycznego, licencjat specjalizacja – nauczycielska z gimnastyką korekcyjną, Trener w projekcie „Aktywuj się w Gdańsku”, Kurs Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy, kurs Basic Life Support/Tactical Combat Casualty Care (medycyna pola walki), Ratownik Wodny MSW, sternik motorowodny, instruktor Nordic Walking. Ukończył kurs wychowawcy kolonijnego. 

Doświadczenie: praca z dziećmi i młodzieżą od 2010 roku (animacje i organizacja czasu wolnego), trener i współwłaściciel sportplay.pl- treningi sportowe dla dzieci i dorosłych w terenie i online, trener Ninja Kids, trener biegania i wioślarstwa, nauczyciel Wychowania Fizycznego- SP nr 85 w Gdańsku, animator Ninja Kids Academy w przedszkolu oraz szkole Montessori w Gdańsku, współorganizator imprez sportowych: Run Beach Morning, RunCamp, zawodów wioślarskich w Bydgoszczy, złota rączka.

Misja: Zmiana trendu rosnącej otyłości na świecie poprzez propagowanie zdrowego stylu życia i aktywności fizycznej wśród dzieci i młodzieży za pomocą wszelkich technologicznych narzędzi, docierając do 5 milionów dzieci. 

Co Jacek wniesie dla uczestników Kolonii Ninja?

Jestem uzależniony od aktywności fizycznej od dziecka. Dzięki temu co doświadczyłem mogę podzielić się nie tylko dobrą energią, która bije ode mnie, ale również konkretnymi umiejętnościami z zakresu pierwszej pomocy, ratownictwa wodnego, wysiłku fizycznego oraz zdrowego stylu życia, survivalu, bushcraftu, majsterkowania. Jestem przekonany, że dzieciaki po zajęciach ze mną wrócą do domu szczęśliwe i pełne energii do dalszego działania, zyskując wiele nowych umiejętności. 

Najczęściej zadawane pytania

Czy są rabaty dla rodzeństwa?

Tak! Szczegóły rabatów opisane są tutaj>>

Tak! Szczegóły rabatów opisane są tutaj>>

Tak! Szczegóły rabatów opisane są tutaj>>

Zaliczki przyjmujemy najpóźniej do 30 dni przed wydarzeniem – po tym czasie należy wpłacać całość należności

Zaliczka wynosi 30% kwoty końcowej zamówienia. Z uwagi na cenę uzależnioną od trzech rodzajów rabatów, kwotową wartość zaliczki podajemy indywidualnie drogą mejlową. Więcej o rabatach przeczytasz tutaj>>

Reszta kwoty musi wpłynąć na nasze konto minimum dzień przed wydarzeniem. Brak takiego wpływu uniemożliwia uczestnictwo w turnusie. Zachęcamy do opłacenia całości z góry lub ustawienia powiadomienia w telefonie na 14 dni przed wydarzeniem.

Co do zasady miejsce na półkolonii gwarantuje wpłata całej kwoty za turnus. Rezerwację miejsca zrobisz za pomocą zaliczki. Rezerwacja daje następujące korzyści:

 • gwarantuje cenę wynikającą z terminu wpłaty zaliczki. Im wcześniej, tym taniej. Harmonogram cen znajdziesz tutaj>>
 • jeśli zgłosi się 21-pierwsza osoba zdeterminowana zapłacić całą kwotę za turnus z góry, to wyślemy do Ciebie informację z prośbą o opłacenie całości, aby uzyskać gwarancję miejsca
 • Aby skorzystać z rat musisz zrezygnować z rabatu R3 (jeśli Ciebie dotyczy). Szczegóły tego rabatu opisane są tutaj>>
 • Raty są dostępne w maksymalnie trzech transzach – harmonogram spłat otrzymasz mejlem
 • z rat można skorzystać najpóźniej do 30.04.2024r.
 • Jeśli interesują Cię raty, skontaktuj się z nami za pomocą zakładki kontakt

Tak jesteśmy organizatorem turystyki wpisanym do Rejestru Organizatorów Turystyki pod numerem ewidencyjnym: 29281 jako Sportplay Sp. z o.o. Posiadamy Gwarncję Turystyczną za pośrednictwem firmy Signal Iduna.

Na naszych półkoloniach króluje minimalizm. Wytyczne otrzymasz po zapisaniu się na listę chętnych. Gwarantujemy jednak, że wszystkie rzeczy posiadasz, a ewentualne uzupełnienie ekwipunku będzie na kieszeń każdego rodzica. Jeśli chcesz poczytać o naszych rekomendacjach co do garderoby sportowej to zachęcamy zajrzeć do zakładki Ubiór>>

Każdy dzień składa się z trzech bloków tematycznych. Poczytasz o nich więcej tutaj>>

Zajęcia na świeżym powietrzu prowadzimy od blisko 10 lat. Jak mało kto znamy się na tym jak działać w takich sytuacjach. Obserwujemy zaawansowane prognozy pogodowe, mamy przygotowane plany awaryjne, które oparte są o plany ucieczki do pomieszczeń zamkniętych, takie jak galerie, kina, restauracje, szkoły itp. Pogoda to element survivalu, którym jesteśmy przesiąknięci od stup do głów. Jak zatem sobie poradzimy? Poradzimy sobie znakomicie. 

Nie. Urządzenia elektroniczne stoją całkowicie w sprzeczności z ideą obcowania z naturą. Telefony ma kadra, a więc o wszystkim co istotne każdy rodzic zostanie poinformowany. Wszelkie urządzenia elektroniczne mogą zostać zgubione, a za nie nie bierzemy odpowiedzialności i nie poświęcimy czasu na ich szukanie. Posiadanie zatem takie urządzenia wprowadzi niepotrzebny stres do głowy dziecka i tym samym utrudni eksplorację natury. 

Przez lata zauważyliśmy masę błędów jakie popełniają rodzice, przez co dzieci nie potrafią w pełni wykorzystać naszych wydarzeń. Mocno wierzymy, że na tym wydarzeniu tak nieprzygotowanych dzieci nie spotkamy. Jakie to błędy?

 • „Tylko się nie pobrudź, bo sam będziesz to prać – popsujesz pralkę.” Na naszych wydarzeniach Twoje dziecko się pobrudzi, przyniesie być może piach i kamienie w kieszeniach! Może mieć mokre skarpety i ubłocone buty. Stawianie zakazów i nakazów co do zachowania i rozliczanie z nich w domu dziecka sprawia, że dzieci chodzą na naszych wydarzeniach jak w transie, miotają się i nie eksplorują tematów. Obdarz dziecko zaufaniem i wspieraj je bez względu na wszystko!
 • Nie wprowadzaj wątpliwości do głowy swojego dziecka. Nie raz dzieci przychodziły do nas z gotowymi wyliczeniami naszych zarobków za wykonywaną pracę lub były nastawione sceptycznie do realizacji planu. Po latach współpracy wiemy, że jest to konsekwencją rozmów prowadzonych w domu. Dobra edukacja w skali całego życia, to i tak są grosze w odniesieniu do możliwości jakie czekają na wszystkich tych, którzy tę edukację postanowią zastosować w swoim życiu. Ile powinna kosztować transformacja dziecka w osobę pewną siebie, która idzie po swoje? Za taką wartość nie da się określić ceny w sposób „tanio” lub „drogo”. Przeczytaj ofertę, zrozum ją, poczuj ją i wspieraj dziecko, udowodnij mu swoją postawą, że inwestycja w rozwój i edukację to kierunek najważniejszy na jego etapie życia. Uniknij zasiania ziarna wątpliwości.
 • Nie kładź dziecka między młotem, a kowadłemdziecko nam ufa tylko i wyłącznie dlatego, bo postanawiasz odłączyć część swojego serca i przekazać na te 10h dziennie nam. Dziecko niczym za feromonem, za tym podąża. Jeśli jednak zaczniesz negować to co my robimy, bo (co bardzo prawdopodobne) zauważysz różnice w mindsecie naszym i  Twoim. Nie wspierając swojej pierwotnej decyzji Twoje dziecko może się pogubić. Z jednej strony przekazujesz swój ogień miłości, a z drugiej strony, na oczach dziecka ten ogień niszczysz. Taka procedura wkrada do serca dziecka wątpliwości odnośnie wartości miłości, którą go obdarzasz. Jeśli z jakiejś przyczyny popełniasz błąd, to nie obarczaj tym błędem dziecka. Unieś to na własnych barkach – dasz radę! Wyciągnij wnioski, uściśnij nam dłoń, uśmiechnij się i pochwal dziecko za dobrze wykonaną robotę. Czasami błoga nieświadomość jest błogosławieństwem. Ty sobie z tym poradzisz, bo jesteś dorosły, Twoje dziecko wcale nie musi sobie poradzić tak samo dobrze jak Ty.
 • Bądź ciekaw/a- Ciekawość pobudza ciekawość. Twoje dziecko wyciągnie z półkolonii znacznie więcej, gdy będzie wiedziało, że interesujesz się tym co się na tych półkoloniach uczy. Dzieci rodziców, którzy są zaangażowani w proces zadają nam znacznie więcej pytań i żyją tym co się wokół nich dzieje.  Ta ciekawość to bardzo duży czynnik różnicujący poziom sukcesu w długim terminie.
 • Koncepcja sukcesu (na podstawie żywiołów) – ucz dziecko, że sukcesem jest podążanie ścieżką, a nie koniec ścieżki. Taka mała zmiana koncepcji sprawia, że dziecko bez żadnych emocji popełnia nieskończenie wiele błędów, które uczą, a nie zatrzymują człowieka w działaniu. Osoby, które wierzą, że sukces czeka ich na końcu ścieżki żyją z wielką frustracją w sytuacji, gdy się potykają, bo wiedzą, że spowalnia to ich na drodze dojścia do końca tej ścieżki. Dla przykładu, aby zrozumieć różnicę. Osoba, która będzie oczekiwać sukcesu na końcu ścieżki, może oczekiwać, że na końcu stanie się mnichem docenianym przez cały świat i jakże wielki ból i zawód ją spotka, gdy po tygodniu pracy w terenie tak się nie stanie :(. Osoba z odmiennym podejeściem do sukcesu, podejdzie do tematu w ten sposób, że jest to jej pierwszy krok w podążaniu ścieżką uważności i obserwacji świata, co jest sukcesem samym w sobie. Może dojść do wniosku, że o ile żywioł ziemi był dla niej prosty, o tyle żywioł eteru niezbyt zrozumiały, więc będzie trzeba tego spróbować jeszcze raz. Wiele lat takiego podejścia, popełniania błędów jako lekcji może doprowadzić człowieka w miejsce niedostępne dla 99% ludzi.

Pilnując tych zasad przekażesz nam „Olimpijski znicz miłości”, za którym Twoje dziecko będzie podążać. Nie nabuduje sobie zbędnych przekonań, uprzedzeń i blokad, które zablokują eksploracje żywiołów. Wręcz przeciwnie każdego ranka będzie w jego oku błysk ciekawości i chęć zdobywania więcej i więcej. Mamy nadzieję, że wesprzesz nas w procesie zamiast kultywować PRL’owskie hasło „Płacę to wymagam”. Wspólnie możemy zrobić znacznie więcej niż Ci się wydaje. Zaufaj nam, potrzebujemy tego do rozwoju dziecka.

Półkolonie są zaplanowane w taki sposób, żeby poradzić sobie nawet wtedy, gdy oferty nie przeczyta nikt. Lecz w takiej sytuacji niestety nie wykorzystasz w pełni tego co oferujemy. Stąd polecamy zaparzyć dobrą kawę, wziąć długopis i notatnik i przeczytać wszystko. Zanotuj najważniejsze punkty i jeśli coś jest niejasne, to dopytaj. Dzięki temu łatwiej będziesz rozmieć swoje dziecko powracające z półkolonii.

Jak to jest być jak bushi? Jak to jest rozumieć świat lepiej? Wiesz co masz robić!

Newsletter

Dowiedz się dlaczego warto i otrzymuj wartościowe maile

Za chwilę będziesz w Ninja Kids

Dziękujemy za zapis! Zachęcamy, aby dołączyć bezpłatnie. Wejście znajdziesz tutaj: zajęcia sportowe dla dzieci

Kogo zapisujemy?

Jacek Czeczot z całą pewnością zamyka listę na pierwsze bezpłatne zajęcia Ninja Kids

13 razy!

Ale to żaden pech!

Wiemy jak unikać pecha robiąc odpowiednie rzeczy! Zapisując się poniżej otrzymasz 7 tajemnic, dzięki którym nie przytyjesz. A jeśli tak się stanie, to jest to szczęście, a nie pech! Pobierz i sprawdź za darmo!