Kim jest twórca stylu parkour - David Belle?
Nasze dzieciństwo było bardzo ubogie w „podaną na tacy” rozrywkę w postaci gier komputerowych. Musieliśmy zatem organizować sobie rozrywkę i adrenalinę samodzielnie. Parkour wydał nam się spełniać nasze młodzieńcze oczekiwania.
David Belle jako twórca stylu parkour odegrał w naszym młodym życiu kluczową rolę. Dotarł do nas za pomocą kinematografii. Zagrał główną rolę w filmie „13 dzielnica”. Do dzisiaj zamykając oczy, widać skaczącego przez przeszkody Leïto, w którego wcielił się David – to były czasy – aż ciarki przechodzą.
Jako paczka znajomych, na małej wsi, bez żadnych atrakcji w okolicy oprócz boiska piłkarskiego, poczuliśmy się nieco tak jak tytularny bohater i zapragnęliśmy być traserami oraz zgłębiać tajniki parkour po swojemu.
Co to jest parkour?
Parkour to efektywna aktywność fizyczna, która służy do pokonywania przeszkód i przemieszczania się. Bez wątpienia oprócz niżej opisywanych metod na przeszkody, warto zainteresować się bieganiem, które jest nieodłącznym elementem parkour. W tym celu zachęcamy sprawdzić naszą bezpłatną inicjatywę „Run Beach Morning – Więcej Niż Bieanie”. Przechodząc dalej, wspomniane przeszkody są najczęściej elementami infrastruktury miejskiej, lecz dla bardziej kreatywnych wystarczy powalona kłoda i kilka drzew w lesie.
Wraz z upływem lat, dzięki milionom złotych z budżetów obywatelskich, zostały wybudowane setki street workout parków. Trzeba jednak wspomnieć, że nie zawsze tak było. Geneza tego sportu wcale nie wywodzi się z pięknie odpicowanych miejscówek treningowych. Doświadczeni traserzy widzieli możliwości treningu wszędzie, gdzie kierowali swój wzrok:
- barierki i płoty,
- murki, schody i ściany,
- słupy, trzepaki i znaki drogowe,
- mosty, kratownice i dachy.
Zużywanie infrastruktury publicznej
W kwestii sposobów wykorzystania infrastruktury przez trasera lub traserkę ogranicza ich tylko wyobraźnia. Trzeba jednak mocno zaznaczyć, że korzystając z infrastruktury publicznej, należy mieć szacunek do mienia. Należy zdawać sobie sprawę, że korzystając z infrastruktury publicznej, jednocześnie przekraczając jego pierwotne przeznaczenie – zużywa się je znacznie szybciej.
Wydaje się utopijne zniechęcanie do aktywności fizycznej na świeżym powietrzu w dobie rosnących chorób tj: cukrzyca, czy zapalenie mięśnia sercowego. Warto jednak zwrócić uwagę, że w przypadku zniszczenia takiej infrastruktury, powinno się ją naprawić na własną rękę.
Lepiej zużyć infrastrukturę czy zdrowie?
Gdy uświadomimy sobie kruchość życia człowieka i jego relatywnie krótki pobyt na tym świecie, to nieco inaczej zaczynamy postrzegać decyzje, które podejmujemy. Owszem – należy z szacunkiem podchodzić do mienia publicznego, lecz należałoby znaleźć zdrowy balans między jej zużywaniem, a unikaniem stresu i wykorzystywaniem dla swojego zdrowia.
Parkour z uwagi na jego wyróżniającą się efektowność zwraca uwagę przechodniów. Stąd przeskok przez ławkę i zostawienie na niej nieco piasku czy błota może budzić skrajne emocje. Wbrew wizualnym pozorom, jeśli przeskoki wykonuje się sprawnie i poprawnie technicznie, to obciążenie takiej ławki jest mniejsze niż w przypadku półgodzinnego obciążania go własną masą ciała – siedząc i wstając razy kilkadziesiąt-kilkaset osób dziennie. Wiem o czym mówię, bo spędziłem dziesiątki godzin na liczeniu zadań z wytrzymałości materiałów i mechaniki na Politechnice Gdańskiej – kończąc ją z tytułem inżyniera. Najgorszy więc jest brud, który warto byłoby po sobie uprzątnąć.
W ogólnym rozrachunku, jeśli weźmiemy na szalę korzyści zdrowotne oraz zużywanie mienia, to zdecydowanie na naszą korzyść przeważy uprawianie parkour’u w przestrzeni publicznej niż jej zaniechania. Warto jednak jeszcze raz zaznaczyć, że trzeba to robić umiejętnie i najlepiej bez szkody dla otoczenia.
PS: prawdziwy problem, który można zauważyć w parkach to gromady śmieci i nieuprzątnięte odchody zwierząt – ciężko upatrywać w tym korzyści dla kogokolwiek.
Parkour budzi emocje
Przez wbudowaną w charakterystykę dyscypliny efektowność – sport zwraca uwagę wielu środowisk. Dowodem na to jest międzynarodowy gigant RedBull, który w portfolio swoich strategicznych oraz ekstremalnych dyscyplin posiada również Parkour i Freerunning.
Rok rocznie ekipa „ekstremalnego czerwonego byka” organizuje zawody Art Of Motion, w których sukcesy odnoszą również Polacy. Polakiem, który wygrał w roku 2021 Art Of Motion jest Krystian Kowalewski.
Bez wątpienia skoki, wysokość, szybkość, salta, miękkie upadki, a wszystko w zawrotnym tempie, precyzją i cieszącą oko płynnością wpływa na pozytywny odbiór traserów uprawiających parkour i freeruning. Takie zestawienie cech podbija adrenalinę i endorfiny, co jest idealnym sposobem na aktywność dla osób, które mają niespożyte pokłady energii, oraz dość wysoki deficyt lęku.
Parkour jest tą dyscypliną, która zdecydowanie może wnieść dużo satysfakcji i pozytywnych przeżyć w życie człowieka, stąd warto rozważyć ją w wyborze aktywności w swoim życiu.
Czym Parkour różni się od Freerun'u
Kluczem do zrozumienia różnicy jest wyjaśnienie dwóch pojęć, które na pierwszy rzut oka mogą wydawać się takie same. Należą do nich:
Efektywność
Jest to sprawne wykonanie przeskoku, biegu po ścianie itp. w taki sposób, aby w jak najbardziej sprawny sposób zrealizować cel. Wyobraźmy sobie, że goni nas dzik. Bez wątpienia miarą naszego sukcesu w osiągnięciu celu, będzie stan zdrowia po tej potyczce. Wbiegnięcie dwoma krokami na drzewo w ciągu trzech sekund i zawiśnięcie na gałęzi będzie bardziej efektywne niż przystawienie drabiny pod drzewo i wejście na tę samą gałąź. W drugim przypadku efektywność doprowadziłaby do tego, że dzik by nas dopadł. Oczywiście odradzamy uciekanie przed dzikiem – jest to błędna procedura w podejściu do obchodzenia się z dzikimi zwierzętami. Efektywność, można zastąpić terminem sprawność.
Efektowność
Mamy tę samą sytuację, oceniliśmy że dzik dorwie nas za 6 sekund. Kątem oka zauważyliśmy, że przygląda nam się przez okno przerażona koleżanka z klasy. Poświęcamy jedną skundę na podjęcie decyzji, że jest to moment, aby jej zaimponować i skraść jej serce. Ucieczka w bezpieczne miejsce zajmie nam 3 sekundy, więc pozstają nam jeszcze 2 sekundy na 3 kroki po drzewie, salto w tył nad dzikiem i wejście na drzewo obok – a dzik z pełną prędkością zatrzymuje się głową na drzewie, przy którym go wykiwaliśmy. Serce koleżanki – jeśli dobrze to poprowadzimy – jest nasze 🙂
Parkour – dyscyplina, która na pierwszym miejscu stawia na efektywność, a efektowność to efekt uboczny,
Freerunning – dyscyplina, która stawia efektowność na pierwszym miejscu, godząc się jednocześnie na częściowy spadek efektywności.
Oczywiście jedna i druga dziedzina jest zarazem efektywna jak i efektowna, lecz różnica leży w priorytetyzacji tych celów. Stąd dużo przyjemniej dla widza będzie oglądać zawody z freerunningu – bo będzie generował więcej adrenaliny. Dowodem na to jest przykład podany powyżej jako „podryw na dzika”.
Techniki parkour, które warto poznać
Propagatorzy sztuki parkour nieustannie dopracowują tę dyscyplinę i wyznaczają nowe trendy i style. Są jednak pewne kluczowe pojęcia, które warto poznać, aby dogadać się niemalże z każdym amatorem tej aktywności na świecie. Spis standardowych technik w tym ekstremalnie zakręconym świecie ma międzynarodową nazwę „Vaults”
Safety
Najbardziej podstawowa i najbezpieczniejsza technika pokonywania murków czy barierek. Technika wykorzystuje 2 punkty podparcia na przeszkodzie – prawa ręka + lewa noga lub lewa ręka + prawa noga. Safety jest techniką, która pozwala na pokonanie przeszkody, bez zwalniania biegu.
Dzięki technice „Safety” możesz pokonywać przeszkody bez konieczności utraty prędkości biegu. Technika wymaga dobrej percepcji i świadomości tego jak zachowuje się nasze ciało podczas działania na nie siły pędu. Podczas względnie dużej prędkości należy wybić się z podłoża, podeprzeć lewą dłonią i prawą nogą na szczycie przeszkody, po czym lewą nogą wylądować na podłożu i płynnie przejść do biegu. Safety analogicznie można, a wręcz w celu zachowania symetrycznego rozwoju ciała trzeba wykonywać na drugą stronę (podparcie prawą ręką i lewą nogą).
Speed
Systematyczne postępy zawsze prowadzą do podnoszenia poprzeczki. Dlatego, jeśli konsekwentnie i dokładnie opanujesz technikę „Safety” przy wysokiej prędkości, naturalnie zaczniesz pomijać dotknięcie nogą podczas przeskakiwania przeszkody. Ta technika umożliwia płynne przejście do biegu, co jest kluczowe dla skutecznej techniki parkour.”
Dash
Technika dzięki której traser może przeskoczyć przeszkodę z nogami wyciągniętymi przed siebie. Ciało w powietrzu przypomina odwróconą i przewróconą literę „L”. Ręce lądują za plecami na przeszkodzie i bezpiecznie traser ląduje za przeszkodą.
Lazy
Na luzaka – bez wysiłku. Idealny sposób na start.
Reverse
Traserzy używają tej techniki do pokonania przeszkody górą w sprincie. Oś obrotu przy skoku wyznacza linia łącząca nadgarstek i bark. Trik wymaga pełnej prędkości oraz wykonania pełnego obrotu wokół tej osi.
W pierwszej fazie należy wprawić ciało w rotację w zakresie do 180 stopni, następnie oprzeć dłoń na przeszkodzie. Robiąc stop klatkę, na koniec tej fazy powinniśmy być odwróceni plecami do przeszkody, podparci ręką i widocznie odrywać nogi od podłoża.
Druga faza polega na dokręceniu 360 stopni z nogami nad przeszkodą, wylądowaniu na podłożu i kontynuacji sprintu.
Lashe
Ćwiczenie, które bardzo popularyzuje świat biegów Ninja oraz słynne Ninja Warrior. Lashe to silne bujnięcie na drążku w celu wykonania skoku na pokaźną odległość.
Cat Leap
Czas przyjrzeć się technikom kotów. Przy skokach kot, dzięki swoim pazurom idealnie potrafi zaczepić się krawędzi niemalże pionowych ścian i wspiąć na górę. Cat Leap, to skok nogami na ścianę z barierką i złapanie barierki rękoma. Następnie należy tylko wciągnąć nogi na górę.
Wbita
Pamiętasz wyżej podany przykład ucieczki przed dzikiem? Dzięki tej technice parkourowej jest to możliwe. Wbita polega na wbiegnięciu na pionową ścianę.
Wbita ma dużo wspólnego z fizyką. Siła generowana przez pęd trasera wbiegającego na ścianę oraz współczynnik tarcia między butem, a ścianą jest na tyle korzystny, że pozwala zrobić trzy, cztery a nawet pięć kroków w górę tej ściany.
Wbita pozwala zmienić kierunek biegu w czasie mrugnięcia okiem, wskoczyć na wysokości dwukrotnie przewyższające nasz wzrost, a nawet wyżej. Często używana do wykonania salta.
Monkey
Widziałeś/aś kiedyś skaczącą małpę? Jeśli nie, to czym prędzej zarezerwuj bilet do zoo, aby zobaczyć, że nazwa tego ćwiczenia pochodzi właśnie od małpek.
Zwróć uwagę na charakterystyczny sposób przemieszania się tych stworzeń. Zwykle pierwsze podpierane są ręce, a następnie tylne łapy przerzucane między tymi rękoma. Tak właśnie wykonuje się Parkourowe Monkey. Skaczesz, lądujesz na ręce, przerzucasz nogi między rękoma i, gdy tylko staniesz, ruszasz dalej
Roll
Może być mylony z przewrotem w przód. Choć technika jest podobna, to jednak Roll to przerzut bez bark. Technika używana jest do rozproszenia energii przy skokach z dużej wysokości i częściowo zmiany jej kierunku.
Ta technika pozwala na dużo szybsze szybszy powrót do sprintu, a przez swoją charakterystykę ruchu, można w prosty sposób ochronić głowę przed uderzeniem w kolana, co mogłoby nas spotkać przy lądowaniu na dwie nogi.
Absolutna podstawa bezpieczeństwa w parkour, to perfekcyjna nauka Roll. Samo ćwiczenie może nam pomóc w codziennym życiu. Często praktykując wyrobimy nawyki do upadku, dzięki czemu intuicyjnie będziemy bezpiecznie upadać w losowych codziennych sytuacjach.
Balans
Będą tracerem nie raz przyjdzie Ci przejść po barierce na wysokości węższej od buta. Nie raz przyjdzie również utrzymanie równowagi na jednej nodze podczas lądowania. Balans to umiejętność, którą wszyscy entuzjaści parkour trenują nieustannie.
Precission Jump
Skoki w parkour to chleb powszedni. Każdy jumper musi umieć precyzyjnie lądować. Precission Jump to skok na murek, barierkę lub inny wąski element. W skoku ważne jest, aby być świetnie przygotowanym do robienia technicznych przysiadów. Przysiad jest niezbędnym wzorcem ruchowym, który pozwoli na wytracenie energii przy skoku i tym samym utrzymamy się na przeszkodzie bez uszczerbku na zdrowiu.
Korzyści z uprawiania parkour dla dzieci i dorosłych
Parkour kształtuje siłę mięśni, poprawia kondycję, wznosi percepcję na wysoki poziom, a przede wszystkim uczy precyzji. Może nam się wydawać, że to zwykłe skakanie i ewolucje. Jednak jest z nim tak samo jak z każdą inną dziedziną życia. Zaglądając głębiej, okazuje się, że mamy do czynienia z przeogromnie rozbudowaną strukturą ćwiczeń i technik. Finalnie składają się na efekt jakim dla przykładu jest cztero- metrowy, a nawet dłuższy skok między przeszkodami.
Parkour rozwija wiele wzorców ruchowych
Obserwując znakomitych traserów, może wydawać się, że ten sport jest płynny, delikatny i wykonywany na luzie. Aby jednak do tego poziomu dojść, należy mieć perfekcyjnie dopracowane podstawowe wzorce ruchowe takie jak:
- przysiad,
- wykrok,
- przewroty w każdej konfiguracji
- pompka,
- stanie na rękach,
- podciąganie na drążku,
- mostek ze stania,
- mobilność na wyróżniającym się poziomie,
A ponadto:
- dobrą wydolność,
- wysoko rozwinięte postrzeganie swojego ciała w przestrzeni (proprioreceptory),
- wysoką automotywację,
- dobre nawyki treningowe: rozgrzewka, trening właściwy, rozciąganie,
- dobre nawyki żywieniowe i stylu życia.
Czynnik społeczny
Ważnym aspektem, który zasługuje na uwagę to silna społeczność wokół parkour. Tę dyscyplinę realizuje się najlepiej z przyjaciółmi. Adrenalina, endorfiny, dopamina, często opatrywanie wspólnie ran i wsparcie motywacyjne, może zbudować przyjaźnie na całe życie. Coś, co będzie się wspominało na spotkaniach na studiach, lub po pracy w życiu dorosłym. To dyscyplina, która sama w sobie ma wbudowany społeczny czynnik ekscytacji. Gdy człowiek głęboko zanurzy się w dyscyplinie jaką jest parkour, będzie rozwijał się wielopłaszczyznowo i poprawnie. Wdroży do swojego harmonogramu treningi kondycyjne, oporowe, rozluźniające, trenujące układ nerwowy, wzorce ruchowe, a także zyska mnóstwo umiejętności społecznych.
Mimo iż jego bratnia dyscyplina, czyli freeruning, jest bardziej efektowna, to i tak trzeba zaznaczyć, że parkour dla większości społeczeństwa jest równie efektowny. Efektowność sportu wpływa na to, że łatwiej zabłysnąć w środowisku. Pozyskana akceptacja społeczna oparta na ponadprzeciętnych umiejętnościach, to solidny filar fundamentu pewności siebie.
Pomysł na aktywność rodzica i dziecka
Zajęcia parkour dla dzieci lub z elementami tej dyscypliny to jedne z lepszych zajęć jakie można dać dziecku. Młody człowiek nauczy się dbać o aktywność fizyczną, zacznie robić to poprawnie, a nie na dziko z kumplami na boisku. Dzieci uwielbiają skoki i wspinaczki. Co więcej, może się okazać, że parkour to świetny pomysł na aktywne spędzanie czasu z tatą lub mamą (chociaż pewnie rzadziej). Oprócz powyższych korzyści parkour przyniesie bardzo dużo zabawy, bo można go łączyć z berkami oraz wplatać w przemieszczanie się z punktu A do B.
Krótka historia sportu jakim jest parkour w Polsce
Najlepszymi ambasadorami parkouru bez wątpienia są dzieci. Wróćmy myślami do naszego dzieciństwa, kiedy to każdy z nas z pewnością potrafił wykonać mnóstwo ekstremalnych akrobacji, takich jak skoki, przewroty czy wspinaczki. Gdyby spojrzeć na parkour z tej perspektywy, można powiedzieć, że jest to dyscyplina, która towarzyszy ludzkości od zawsze.
Podobnie jak Dmitrij Iwanowicz Mendelejew uszeregował pierwiastki istniejące od początku świata w 1869 roku, tak samo David Belle, bawiąc się w grupie Yamakassi jako dziecko w 1988 roku, a później, dzięki filmom Yamakassi Współcześni Samurajowie (w którym sam nie zagrał), rozpropagował wcześniej nadane ramy dla tej aktywności fizycznej. Ostatecznie pojawił się w filmie „13 dzielnica”, który gorąco polecamy obejrzeć.
Polskie podwórko
W 2014 roku powstała „Polska Federacja Parkour i Freerun”, która za cel postawiła sobie promocję „paczki zasad” i kontrolę jakości zrzeszonych stowarzyszeń. Na ich stronie można doszukać się dziesięciu oganizacji, które w ten skład wchodzą.
- Klub Sportowy Movement
- Parkour Płock
- Stowarzyszenia Arte Kalisz
- FromGym2Street Krościenko nad Dunajcem
- Stowarzyszenie Krakowski Parkour
- Stowarzyszenie Parkour United
- SKY Freerun Poznań
- UKS Parkour Gdynia
- UKS Parkour Wejherowo
- EXEO Poland (członek wspierający)
Jak zacząć trenować parkour?
Parkour w swej pełnej krasie to aktywność o wysokim poziomie ryzyka. Każdy z nas jednak zna kogoś, kto znak kogoś… kto złamał rękę lub nogę wchodząc po raz tysięczny w swoim życiu… na zwykły stopień schodów w domu lub w inny kuriozalny sposób.
Ryzyko jest wszędzie i wbrew pozorom, wysoki stopień wytrenowania w parkour, może znacznie obniżyć ryzyko urazów w codziennie wykonywanych czynnościach. Choćby dzięki temu, że nauczymy się miękko upadać w sytuacjach nagłych i nieprzewidywalnych.
Aby jednak było tak pięknie, należy przejść pewną ścieżkę, która ryzyko zminimalizuje. … a żeby przejść scieżkę, to trzeba posłuchać epickiej rady Krzysztofa Gonciarza z filmu pod tytułem „STEP ONE”. Czyli wszystko co musisz wiedzieć to zacznij to robić. Możesz zacząć od przysiadu – doprowadź go do perfekcji i dzień w dzień poprawiaj.
Krok drugi
Znajdź kogoś, kto zna się na treningu lub uwielbia się edukować w tematyce treningowej. Edukuj się razem z tą osobą i wdrażaj to czego się nauczycie.
Trening powinien przede wszystkim być ukierunkowany w stronę siły pozwalającej dźwigać własną masę ciała – trening kalisteniki. Sprawni traserzy cechują się wyróżniającą gibkością. Tę cechę poprawisz za pomocą znanej od czasów starożytności gimnastyki. Każdy trening powinien zawierać rozgrzewkę, a tę ułożysz szukając informacji na temat protokołu RAMP.
Aby uprawiać tę dyscyplinę, należy zadbać o dietę i suplementację. Musisz zatem pozbyć się cukru, przetworzonego jedzenia i zadbać o dostarczenie odpowiedniej puli kalorii w odpowiednich proporcjach, zadbać o błonnik oraz dbać o antyoksydanty w diecie. Spotkasz je w warzywach, owocach, ziołach i przyprawach, ale też w suplementacji. Suplementacja powinna składać się z probiotyków, zalecanych sezonowo witamin z grupy ADEK oraz B, C, wody oraz warto dołączyć kreatynę, beta-alaninę i glikozaminę.
Najważniejsze, to aby mierzyć siły na zamiary, zawsze kierować się zasadą „lepszy niedosyt niż przesyt” spać odpowiednią liczbę godzin i nigdy nie opuszczać rozgrzewki i rozciągania w czynnościach okołotreningowych.
Jakie się ubrać, gdy idziemy uprawiać parkour?
Nie da się określić jednego typu ubioru, który będzie pasował do wszstkiego, stąd postanowiliśmy opracować, krótki przegląd dyscypliny, dzięki któremu łatwiej będzie Ci dobrać ubrania do szafy trasera.
Cechy ubioru ze względu na charakterystykę parkour
Buty
Parkour to dynamiczna dyscyplina, która wymaga od trasera przenoszenia dużych obciążeń z uwagi na wykonywane skoki. Taka informacja może skłonić nas do poszukiwania butów z dużą amortyzacją.
Istnieje też druga strona medalu. W parkourze liczy się równowaga, która wymaga od nas dobrego czucia podłoża. Ten czynnik wykluczać będzie buty, które posiadają nadmierną amortyzację.
W doborze butów są też minimaliści, którzy stawiają na bardzo dobry kontakt z podłożem – co w odpowiednio zaplanowanych interwałach treningowych – ma sens. Lecz wybierając buty minimalistyczne – bez amortyzacji – tracimy na przyczepności.
Posiadając buty o średniej amortyzacji doskonale będziemy czuli podłoże, a amortyzacja nie tylko rozproszy część energii przy upadku, ale również dzięki swej elastycznej strukturze – zwiększy powierzchnię tarcia. Ta ostatnia cecha może ułatwić wyższe bieganie po ścianach, lepszą przyczepność przy precission jumpach i dużą zwrotność i przełożenie na przyspieszenie po wykonaniu przeszkody.
Góra ciała
Początku Parkour będą wymuszały kontakt między podłożem, a częściami ciała, które wcześniej być może nigdy kontaktu w tak charakterystyczny sposób nie miały. Stąd warto wybierać odzież termoaktywną na długi rękaw, a czasami nawet sportową bluzę.
Taka ochrona często zwiększa komfort psychiczny na tyle dużo, że wystarczy do podejmowania kolejnych zadań na ścieżce rozwoju w aktywności parkour.
Dół ciała
Analogicznie do przykładu wyżej, szczególną uwagę warto zwrócić na odzież termoaktywną, ale też na bardzo szerokie bawełniane dresy. Taki zestaw pozwala na uniknięcie lub zmniejszenie ilości otarć, co może być kluczowe w utrzymaniu motywacji na początku ścieżki.
Niezbędne części garderoby
Na ciepłe dni
- bielizna termoaktywna krótka (dół i góra),
- szerokie dresy lub szorty sportowe,
- bluza sportowa,
- buty sportowe,
- czapka z daszkiem
- wiatrówka lub nie krępujący ruchów strój przeciwdeszowy
Na chłodne dni
- bielizna termoaktywna długa,
- bluza sportowa,
- szerokie dresy,
- kurtka nie krępująca ruchów – np: softshell
- ciepła czapka,
- długie skarpety sportowe,
- rękawice robocze (ogrodniczki).
Ubiór zależy od miejscówki
Pomieszczenie zamknięte
W pomieszczeniach zamkniętych będziemy wybierać zawsze z garderoby na ciepłe dni. Dzięki temu rozpoczęcie wewnątrz sali pod kątem ubioru jest łatwiejsze. Jeśli zależy nam solidnej progresji, to warto uwzględnić szczególnie w okresie zimowym zajęcia w pomieszczeniu zamkniętym przynajmniej raz w tygodniu.
Aglomeracja miejska
W aglomeracji miejskiej do wyboru będą głównie ubrania na ciepłe dni z dodatkiem ubrań chroniącym przed wiatrem lub deszczem w niece mniej pogodne dni. Warto więc mieć wiatrówkę lub kurtkę przewidesczową na taką okoliczność.
Trudny teren
Trudny teren to na przykład las, gdzie teren będzie nierówny, a droga szutrowa. Tutaj głównie warto zwrócić uwagę na buty. Zdecydowanie lepszą przyczepnością będą się cechować buty o trailowej podeszwie. Pomoże to lepiej wbiegać pod górki i zachować przyczepność do obalonych pni trewna, nad którymi chcemy zrobić ewolucje.
Warto poszukać takich miejsc w swojej okolicy, bo często oprócz naturalnej infrastruktury, będziemy mogli spotkać wkomponowane street workout parki oraz dużo więcej ciszy i spokoju niż w aglomeracji miejskiej .
Przydatne akcesoria
Warto nabyć mały plecak, bidon i mały zegarek. Dzięki tym akcesoriom zadbamy o nawodnienie, zabierzemy swój posiłek przed i po treningowy, oraz pozwoli kontrolować czas poświęcony na trening.
Jak zadbać o bezpieczeństwo w parkourze?
Najlepszym sposobem na bezpieczeństwo w tej dyscyplinie jest odpowiednie przygotowanie motoryczne do dynamicznie wykonywanych ewolucji.
Temat progresji w poprawie mobilności w stawach, poprawy siły, koordynacji, równowagi, kondycji to bardzo szeroki temat i będziemy go systematycznie opisywać, natomiast warto wymienimy siódemkę Ninja Kids, na którą trzeba zwrócić uwagę.
- Przysiad z obciążeniem – nauka wzorca i doprowadzenie siły do podnoszenia ciężaru minimum własnej masy ciała bez utraty techniki,
- Pompki w każdej możliwej kombinacji – umiejętność wykonania minimum 50 powtórzeń bez utraty techniki,
- Drążek i poręcze w wersji push oraz pull – poprawna technika podciągania oraz dipów w ilości minimum 20 powtórzeń z zachowaniem techniki,
- Gibkość – są różne metody pomiarowe – warto jednak
- Mostek – warto doprowadzić do robienia mostka ze stania,
- Stanie na rękach – wejście siłowe i utrzymanie minimum 30 sekund
- Corestability – praca w anty-przeproście, anty-rotacji, anty-zgięciu bocznym, aktywacja pośladka
Przy wypracowaniu powyższych wzorców i nawyków – kontuzje będą omijać nas szerokim łukiem. Oprócz tego warto również zwrócić uwagę na dobrą regenerację, na którą składa się głównie sen oraz techniki automasażu tj: rolka do masażu.
W kwestii bezpieczeństwa – szczególnie na początku swej przygody z parkour przydaje się osoba trzecia, która pomoże nam ułożyć plan rozwoju w taki sposób, aby czuć satysfakcję oraz nie przesadzić z nadmiarem obciążeń.
Jakie najczęstsze błędy popełniają początkujący w parkour?
Gdy rozpoczynamy uprawiać parkour na własną rękę, trzeba się liczyć z tym, że możemy popełnić masę błędów. Chyba, że dowiemy się na co zwrócić uwagę i tym samym uniknąć tego.
Błąd 1. Brak przygotowania fizycznego, o którym pisaliśmy w podpunkcie dotyczącym bezpieczeństwa. Bez sprawności łatwo złapać kontuzję i szybko zakończyć swoją przygodę ze sportem
Błąd 2. Skakanie z wysokości – niestety grawitacja i nasza masa ciała przy upadku generuje ogromne przeciążenia, których wypadkowe działają jak naprężenia ścinające na nasze kolana, biodra oraz staw skokowy. W parkour należy dbać o minimalizację odległości/wysokości, z której upadamy.
Błąd 3. Efekt Dunninga Krugera – błąd poznawczy, który sprawia, że wydaje nam się, że potrafimy więcej niż w rzeczywistości umiemy. To prowadzi do poważnych problemów zdrowotnych. Dobrym traserem można stać się w kilka-kilkanaście lat, ale z pewnością nie krócej. Naucz się czerpać przyjemność z procesu.
Błąd 4. Nie podpieraj się kolanami – kolana mają bardzo delikatną strukturę tkanek, które bardzo łatwo uszkodzić. Uszkodzenie kolan to często wyrok końca przygody z tą dyscypliną.
Błąd 5. Sztywność – pojawia się ona, gdy bardzo skupiamy się na wykonaniu trudnego zadania. Należy dostosować wysokość przeskoków lekko nie doceniając swoich możliwości. Dzięki temu dużo łatwiej będzie zachować luz w naszych parkour’owych ewolucjach
Organizacje, które propagują parkour
Najwięcej informacji na temat parkour w Polsce można znaleźć na stronie parkour portal, który promuje tę dziedzinę od 2013 roku, a sam twórca i redaktor Tomasz “Borów” Dąbrowski trenuje ją od 2005 roku.
Warto poznać organizację Parkour Earth, która centralizuje zasady i normy stosowane w świecie parkour. Zrzesza kilka organizacji z różnych krajów, aby standaryzować rozwój parkour w taki sposób, aby był przystępny dla społeczności tej dyscypliny. Jak można wyczytać z ich strony, w skład wchodzą między innymi: Parkour UK, Federation de Parkour, New Zealand Parkour Association, Australian Parkour Association, Parkour South Africa, Polska Federacja Parkour i Freerun. Można oczywiście do nich dołączyć.
Kolejną organizacją, która ma bardzo dużo do powiedzenie w świecie parkour jest Federation Internationale De Gimnastique, w skrócie FIG. Organizacja ta w roku 2018 postanowiła, że parkour dołączy do kategorii dyscyplin gimnastycznych. Od tamtej pory konsekwentnie organizują zawody i realizują swoją strategię upowszechniania aktywności parkour jako formy gimnastyki.
Nie można przejść obojętnie obok jednej z najpotężniejszych organizacji komercyjnych na świecie. Mowa o RedBullu oraz środowisku parkour i freerun. Chciałoby się powiedzieć, że ekipa RedBulla ma starannie wyselekcjonowane kody DNA, które odpowiedzialne są za sukcesy w dziedzinie ekstremalnego bawienia społeczności. Jeśli interesujesz się Parkourem, to warto wiedzieć, że mało która organizacja będzie potrafiła tak skutecznie zachęcić do kontynuowania pracy nad sobą.
Ciemna strona świata parkour
W życiu jest tak i w parkour również – że gdy powstaje coś naprawdę fajnego, to każdy chce być na szczycie – każdy chce być pierwszym ojcem założycielem, który będzie czczony niczym grecki bóg.
Takie tarcie powstało między Parkour Earth, a FIG. Organizacje zostały wymienione wyżej. Na stronie Parkour Portal powstał artykuł, w którym FIG zostaje ostro krytykowany, a wręcz rzucone zostały mu oskarżenia o przywłaszczenie. Pozwolimy sobie na krótki cytat potwierdzający: „W społeczności parkour szeroko protestowano. Bez względu na to, nastąpiło wrogie przejęcie i przywłaszczenie parkour”
Falstart
Nasza opinia na temat tego sporu zawiera się w jednym sportowym słowie: „falstart”. Licząc od 1998 roku, czyli dacie przedstawienia pierwszej uporządkowanej formy tej dyscypliny – trzeba powiedzieć, że dyscyplina raczej jest w fazie „zarodka” jeśli chodzi o jej finalny kształt.
Kłócenie się o to, kto był pierwszy i kto ma rację, szkodzi naturalnemu rozwojowi oraz promocji dyscypliny. Fundament naszej opinii jest oparty na przykładzie genezy kształtowania się piłki nożnej. Przypuszcza się, że pierwsze zabawy z kulistym przedmiotem mają swój początek w Chinach jako gra o nazwie „cuju”. Uwaga, bo teraz najważniejsza informacja – 2300 lat temu, a pierwsze zasady piłki nożnej w takiej formie jaką znamy dzisiaj, spisano w Cambridge 1848 roku!
Sukces jest jak wino – musi dojrzeć!
Około 2100 lat gier i zabaw z owalnym przedmiotem oraz tworzenie się przeróżnych organizacji stworzyło podwaliny pod dzisiejszą piłkę nożną. Jak pysznym należy być, aby twierdzić, że z Parkour uda się w 20-30 lat?
Aby parkour mógł się rozwijać, musi powstać mnóstwo środowisk takich jak FIG, Parkour Earth, czy na przykład World Chase Tag lub Redbull z pełną autonomią. Nie ma takich pieniędzy wygenerowanych w ciągu 100 lat życia, by mogły narzucić trend kiepskiej jakości zawodów i zasad na 2000 kolejnych lat.
Ninja Kids korzysta z dorobku parkour
Prowadząc zajęcia dla dzieci Ninja Kids, również będziemy korzystać z pomysłów całej społeczności Parkour, dodawać coś od siebie i tworzyć swoje reguły – być może niezrozumiałe dla tego „światka” – natomiast w całej masie różnorodnych organizacji, taka decentralizacja powinna przyczynić się ro rozwoju całej dyscypliny.
No, to dołożyliśmy trochę swoich kilka liter do ciemnej strony parkour.
Parkour w świecie popkultury
Bez wątpienia to popkultura ma jeden z największych udziałów w promocji dyscypliny. Powstało mnóstwo filmów, które zawierają elementy parkour i potrafią zainspirować, bo kto z nas nie zna słynnej sceny z Matrixa, gdy NEO uchyla się przed kulami wystrzelonymi przez agenta lub Trinity ewakuująca się z motocykla saltem w tył i efektownym lądowaniem do wypadku w bok.
Filmy z motywami parkour, które rekomendujemy obejrzeć:
- Prince of Persia – Piaski Czasu – nie tylko przystojny bohater, piękna księżniczka, ale przede wszystkim ewolucje, które kradną serce niejednego człowieka,
- Assasin’s Creed – niesamowita przygoda przenosząca bohatera do czasów swoich przodków wyspecjalizowanych w zabijaniu używając bardzo efektownych ewolucji,
- Matrix – nie tylko nacieszymy oko wspaniałymi parkourowymi ewolucjami, ale również zobaczymy wyraźne odbicie dzisiejszego świata,
- Tomb Rider – Lara Croft to świetny przykład kobiety z ponadprzeciętnymi umiejętnościami do walki i świetna inspiracja dla kobiet chcących wejść w świat Parkour,
- Resident Evil – Alice to kolejny przykład silnej kobiety, która może zainspirować do walecznej postawy – odmiennej do proponowanej główny nurt kulturowy,
- Niezgodna – trzeci przykład silnej kobiety ze zdolnościami, których nie powstydziłby się niejeden mistrz parkour,
- Igrzyska Śmierci – ten przykład warto podać, aby pokazać, że umiejętności parkour można użyć nie tylko w mieście, ale również w lesie,
- 13 dzielnica – trzeba obejrzeć film, w którym gra „Ojciec” dyscypliny,
- Yamakasi – Współcześni Samurajowie – film z czasów „13 dzielnicy” – bardzo inspirujący film – pokazuje, że myślenie poza schematem może przynieść więcej korzyści niż granie według zasad.
To jest tylko kilka propozycji. Motywy z parkour przewijają się w bajkach, anime i wielu innych gatunkach filmowych. To, że tak często przewijają się te motywy, musi świadczyć o naszej potrzebie na takie wrażenia. Zachęcamy, aby robić więcej niż być tylko widzem. Zachęcamy, aby spróbować przygody z parkour i poczuć się jak swój ulubiony bohater filmowy.
Gry komputerowe z motywem parkour
- Mario – kultowa gra, która przetrwała od czasów Pegasus’a i Amiga, aż do dzisiaj,
- Minecraft – gra, która kradnie serca dzieci i pozwala nieść ideę parkour dalej niż za pomocą tradycyjnych kanałów promocji,
- Counter Strike – tryby Parkour to jedne z częściej wybieranych alternatywnych modułów kultowej gry – w której do dzisiaj rozgrywane są turnieje e-sportowe,
- Prince Of Persia – cała seria dostarczy mnóstwo radości ze skoków, biegania po ścianach i ewolucji podczas walki z potworami,
- Assasin’s Creed – podobnie jak w Prince Of Persia dostarczy dużo smaczków rodem ze świata parkour,
- Max Payne – seria, która w świecie snu, zdecydowanie pozwoli poczuć klimat parkour, a dodatkowe zwolnienia i dobrze dopracowane przewroty pozwolą poczć klimat.
Gier jest mnóstwo, które wykorzystują motywy parkour. Powyższe stanowią pewną sentymentalną wartość dla autora tego artykułu, ale zawsze chętnie otrzymamy polecenia, w co się gra dzisiaj z motywami parkour.
Gdzie trenować parkour?
Odpowiedź jest zadziwiająca, ale zacząć można bez wychodzenia z domu. Rozgrzewka, ćwiczenia gimnastyczne, pompki, przysiady, brzuszki, grzbiety i ćwiczenia z gibkości oraz rozluźnienie możemy zacząć wykonywać odklejając się od monitora, na którym czytamy ten artykuł. Sugerujemy wykonać ten krok, bo na sam start lepsze niż planowanie, będzie natychmiastowe działanie.
Dywersyfikacja lokalizacji treningu
Następnym krokiem proponujemy nieco zdywersyfikować swoją decyzję. Nie ma sensu stawiać na jedną miejscówkę, bo nie sprawdzimy możliwości dyscypliny w 100%. Zasada wybierania miejscówki powinna brzmieć „im łatwiej tym lepiej”. A więc nawet jeśli masz dostęp do mistrza świata ZA DARMO, ale musisz poświęcać 3h dziennie na czynności około-treningowe takie jak: pakowanie się, przebieranie i dojazd; to warto odrzucić takie pomysły na samym początku.
Możliwości treningu parkour:
- Trenuj parkour na osiedlu – z pewnością znajdziesz w okolicy drążki, murki, krawężniki, schody, barierki na rowery itp. Myśląc jak rasowy parkourowiec można zobaczyć przeszkodę patrząc się na leżącą na parkingu porzuconą i samotną cegłę – innymi słowy: „będziesz widzieć przeszkody wszędzie”
- Trenuj parkour w lesie – to nie jest popularna metoda – ale jako Ninja Kids, chcemy ją nieco upowszechnić. W lasach jest sporo murków, drążków do ćwiczeń, zwalonych drzew, skarp oraz ciekawych ukształtowań terenu, które mogą genialnie urozmaicić trening. Z uwagi na mniejszą ilość ludzi w lesie w stosunku do miasta, będziemy zwracali uwagę przechodniów w statystycznie mniejszym stopniu, co może być ciekawym pomysłem dla introwertyków. Poza tym, miękkie podłoże może wydłużyć karierę niejednego amatora parkouru, który mimo zalecanego rozsądku i tak będzie wykonywać mnóstwo skoków i przeceniał swoje możliwości po nauce kilku ewolucji.
- Trenuj parkour w pomieszczeniach zamkniętych – te ostatnie dają możliwość nauki wielu ewolucji w tak zwanym inkubatorze. Robiąc salto na materacu, mamy zdecydowanie większą tolerancję na popełnianie błędów niż w przypadku robienia go na kafelkach, albo o zgrozo na murkach.
Wykorzystywanie tych trzech rodzajów miejscówek pozwoli na dobry rozwój swoich umiejętności. Pamiętaj jednak, że razem z podnoszeniem poprzeczki w treningu parkour, równolegle musisz dbać o podnoszeniu poprzeczki w ćwiczeniach ogólnorozwojowych. Same ewolucje prowadzą do bardzo szybkiej kontuzji. Zadbaj o ten aspekt planując treningi.
Dobre nawyki to podstawa treningu
Pamiętaj, że warto wdrażać dobre nawyki od początku. Zadbaj więc minimum o trzy jednostki treningowe w tygodniu, które w 80% będą składać się z czynności rozgrzewkowych, ogólnorozwojowych i rozluźniających, a zaledwie w 20% z treningu specjalistycznego jakim jest parkour. Zgodnie z powiedzeniem: „Najpierw praca, potem przyjemności”.
Dlaczego warto zaproponować zajęcia z elementami parkour dla dziecka?
Parkour odpowiednio stymuluje ciekawość
Pomijając aspekt kadry trenerskiej trzeba wziąć pod uwagę charakterystyczną cechę dzieci, którą zna każdy z nas. Mianowicie dziecko traci uwagę bardzo szybko. Aby ją utrzymać, należy stymulować je różnorodnymi bodźcami. Parkour w swej istocie ma do zaoferowania cały arsenał technik do stymulacji ciekawości dziecka. Wysokie skoki, przeskoki przeszkód, przewroty i chodzenie na rękach – powiedz te kilka słów dziecku, a zobaczysz jak pozytywnie zareaguje.Jako Ninja Kids kierujemy się mottem Bruce Lee – który mawiał, aby wziąć to co użyteczne, odrzucić to co zbędne i dodać coś od siebie. W konstruowaniu naszych zajęć dla dzieci korzystamy nie tylko z parkour, ale z całego sportowego dorobku ludzkości. Dobieramy, gry, zabawy, elementy parkour, kalisteniki, akrobatyki, gimnastyki i wielu innych dziedzin, aby stworzyć zajęcia, które wywołują w dziecku pragnienie kontynuacji.To pragnienie jest niezbędne jeśli zależy Tobie jako rodzicowi na formie fizycznej Twojego dziecka. A w sumie to powinniśmy napisać “jeśli zależy Ci na szczęściu Twojego dziecka”. Dzieci czują ogromną satysfakcję, gdy mogą zrobić coś ponadprzeciętnego. Parkour zdecydowanie taką dyscypliną jest.Nie czekaj! Wypróbuj Ninja Kids bezpłatnie już teraz
Prowadzimy parkour dla dzieci w Gdańsku. Z dbałością o bezpieczeństwo i komfort każdego z uczestników realizujemy założone plany treningowe, dzięki czemu dzieci chętnie uczestniczą w aktywnościach i chcą bliżej poznawać sztukę parkour. Zachęca je to do uprawiania sportu i budowania prawidłowych nawyków dotyczących aktywności fizycznej.W trakcie zajęć parkour Gdańsk w Ninja Kids skupiamy się na następujących aspektach:- części teoretycznej — informujemy uczestników, co to jest parkour, skąd się wziął, kiedy się przydaje i jak wpływa na ciało. Wiedza stanowi podstawę dalszych etapów treningów i pozwala zadbać o bezpieczeństwo dzieci;
- przygotowania do treningu — obejmują zwrócenie uwagi na prawidłowy strój (zapewniający wygodę i bezpieczeństwo), a także rozgrzewkę, która ma przygotować mięśnie do wysiłku;
- trening właściwy — zajęcia parkour dla dzieci Gdańsk odbywają się przede wszystkim w terenie, na świeżym powietrzu. Obejmują ogólnorozwojowe ćwiczenia, które wzmacniają mięśnie, kondycję, a także pozwalają budować silny charakter;
- rozluźnienie — ogranicza ryzyko kontuzji, a także pomaga dzieciom wyciszyć się po treningu.