Czy joga rzeźbi sylwetkę?
Jak wyrzeźbić swoje ciało za pomocą jogi? Czy to możliwe?
W poszukiwaniu sposobów na super sylwetkę możemy znaleźć mnóstwo różnych propozycji. Jedne z nich to bieganie, inne to siłownia, wspinaczka, rower, sporty walki lub inne zajęcia fitness.
Jak zatem sprawdzi się w tym kontekście joga? Postanowiliśmy się jej nieco przyjrzeć, aby ocenić jej skuteczność.
Nie jesteśmy jednak specjalistami od samej jogi, więc będziemy oceniać dyscyplinę nie z punktu widzenia doświadczonego jogina, lecz osób, które edukowały się z zakresu fizjologii i sami uprawiali przeróżne sporty (i nadal go propagują, tym razem za pomocą Ninja Kids).
Jeśli jednak chcesz poczytać słowa ekspertki na ten temat, to wcześniej przeprowadziliśmy wywiad z zaprzyjaźnioną instruktorką Jogi Magdaleną Mańkowską. Więcej przeczytasz tutaj >>
Co to jest joga?
Patrząc na Jogę bez żadnej wiedzy można mylnie stwierdzić, że jest to pewien zestaw ćwiczeń rozciągających. Co zatem ma to wspólnego z rzeźbieniem sylwetki?
Zanim odpowiemy na to pytanie przyjrzyjmy się czym tak naprawdę joga jest. Joga pochodzi z Indii i jest połączeniem ćwiczeń składających się z wygodnych i naturalnych dla człowieka pozycji – tzw Asan z technikami oddechowymi.
Jeśli nie mamy doświadczenia i żyjemy w kraju, w którym postęp technologiczny jest wysoki, to niestety pozycje, które mają być wygodne, czyli Asany, w rzeczywistości są dla nas niewykonalne od razu. Musimy trochę popracować.
Łączenie Asan z technikami oddechu jest niezawodnym ćwiczeniem z działu mindfulness, czyli trening uważności. Dzięki jodze uczymy się jak funkcjonuje nasz organizm, gdzie są jego słabe punkty i tym samym dowiadujemy się nad czym musimy pracować więcej.
Z punktu widzenia fizjologii – uważnosć, prawidłowy oddech, pogłębienie zakresów ruchu poprzez uelastycznienie mięśni oraz izometryczne wzmocnienie słabych punktów, daje naturalną ścieżkę dla wzmacniania ciała. To oznacza, że jeśli wiemy jak poprawnie wykonywać pozycje jogi i stosujemy techniki oddechowe, to dokładnie będziemy wiedzieć, co jest potrzebne naszemu ciału, aby je wzmocnić. Taka praktyka, prowadzi nas również do odkrycia sposobu żywienia. Sprawi, że będziemy bardziej uważni w każdej dziedzinie życia. A to już dobry zalążek do tego, aby rzeźbić swoją sylwetkę.a
Różnorodność jogi
Jak każda dziedzina w zależności od oczekiwań społecznych wykształciła różne style i podejścia. Najbardziej popularne to:
- Joga Iengara – popularna w Polsce, charakteryzuje się precyzją i długotrwałym utrzymywaniem asan bez płynnych przejść, z użyciem różnorodnych pomocy, skupiając się na oddechu, bez nacisku na muzykę czy duchowość, odpowiednia dla wszystkich poziomów zaawansowania.
- Yin Joga – to styl łączący jogę z filozofią tao, skupiający się na tkankach łącznych przez statyczne asany trwające 3-5 minut, oferujący relaks i regenerację, idealny dla osób szukających ukojenia i uzupełnienia innych stylów jogi.
- Kundalini Joga – opisywana jako tajemna i ezoteryczna, dąży do obudzenia mocy kundalini poprzez wymagające fizycznie i duchowo praktyki, łącząc asany, oddechy, medytacje i mantry, idealna dla poszukujących głębszego połączenia duchowego.
- Ashtanga Joga – to dynamiczna medytacja w ruchu z sekwencjami asan połączonymi płynnymi przejściami, gdzie nacisk kładziony jest na synchronizację oddechu z krótkotrwałymi pozycjami, skupiając się na przepływie energii i byciu tu i teraz.
- Hot Yoga – to styl jogi praktykowany w bardzo wysokiej temperaturze i wilgotności, znany z rozluźniania mięśni i intensyfikacji wysiłku, z Bikram Jogą jako najbardziej znaną odmianą oferującą ściśle określoną sekwencję 26 asan i 2 ćwiczeń oddechowych.
- Acro Joga – łączy jogę, akrobatykę i tajski masaż, skupiając się na pracy w grupach z elementami równowagi, siły, zaufania, i przekraczania ograniczeń, mając mniej wspólnego z tradycyjnymi technikami jogi.
Joga, a inne formy aktywności fizycznej
Większość osób podejmujących decyzję o rzeźbieniu sylwetki natknie się na materiały, które wskazują jednoznacznie na trening siłowy jako najbardziej efektywną formę realizacji tego celu.
Gdy jednak przyjrzymy się bardziej szczegółowo, to okaże się, że powiedzenie “gdzie się człowiek spieszy tam się diabeł cieszy” jest zasadne. Owszem w treningi siłowym efekty widzimy nie raz z tygodnia na tydzień. Natomiast w praktykowaniu oddechu i uważności ciężko zauważyć progres, gdy na przykład po tygodniu ćwiczeń utrzymujemy uwagę o kilka sekund dłużej.
Ćwicząc na siłowni, pojawiają się mięśnie, więc w zasadzie nikomu nie trzeba tłumaczyć, że jest progress. W praktyce jogi można bardziej mówić o znikaniu ograniczeń takich jak: mały zakres ruchu w stawie skokowym, brak możliwości utrzymania pozycji deski bez drgawek w całym ciele, brak możliwości skupienia się na sobie dłużej niż 10 sekund. W Jodze progres niemalże, trzeba drugiemu człowiekowi tłumaczyć.
Problem jednak polega na tym, że o ile treningiem siłowym można zrobić szybkie postępy, to jednak lekceważy się często słabości, które po kilku latach wyeliminują większość amatorów kontuzją. Rodzi to bardzo duży opór do powrotu i niską chęć przyznania się do błędu. Co skutkuje tym, że po latach być może znów wrócimy na siłownię, ale już z bardziej asekuracyjną postawą co do ciężarów – co nadal nie jest ukierunkowane na poszukiwanie słabych punktów i ich wzmacnianie.
Praktycy Jogi nie mają tego problemu, bo od samych podstaw pracują nad słabymi stronami. Pną się powoli, ale stabilnie do góry. Nie doznają kontuzji, ich uważność wzrasta, kontrola nad mięśniami wzrasta i tym samym choć w późniejszym terminie uzyskują sylwetkę znacznie lepszą i stabilniejszą niż Ci co dorywczo atakują ciężary.
Gdyby jednak połączyć siłownię z ideologią stojącą za jogą, możnaby zdecydowanie zmaksymalizować rezultaty. Ale czy uda Ci się tak panować nad sobą, gdy wszyscy wokół targają nieziemskie ciężary? Na to pytanie musisz sobie odpowiedzieć w samotności.
Korzyści płynące z praktyki jogi
Joga wpływa na poprawę sylwetki, świadomości siły i ograniczeń własnego ciała, oraz poprawia uważność, która przydaje się w każdym aspekcie życia.
Systematycznie praktykując jogę można całkowicie odmienić swoje życie. Stanie się ono lżejsze, zdrowsze i bardziej spokojne. Nauczymy się przy tym cierpliwości, a jeśli jesteśmy niecierpliwi, to nauczymy się tej niecierpliwości po prostu być.
Joga to nie tylko sposób na odchudzanie czy rzeźbienie mięśni. To styl życia, który pomoże poukładać wszystkie ważne aspekty życia społecznego, wewnętrznego i zewnętrznego.
Czy joga jest treningiem?
Dużo się mówi o tym, że warto trenować, ale czy zadajemy sobie trud odpowiedzenia na pytanie czym jest trening?
Standardowo na to pytanie padają odpowiedzi typu: “Trening to podnoszenie ciężarów”, “Trening to rozwój” itp. ale co to tak naprawdę jest?
Trening odnosi się do wszystkiego co robimy w życiu. Trening to czynność mająca na celu przesunięcie granicy o jeden krok na przód. Dla przykładu. Jeśli nie potrafisz zmusić się do realizacji swojej pasji po pracy, to dobrze byłoby wprowadzić po pracy coś łatwego, aby zacząć. Powiedzmy, że po pracy zawsze będziesz pracować nad swoją pasją w dwóch blokach czasowych, gdzie jeden blok pracy to 10 minut ,a 5 minut odpoczynek. Po pierwszym tygodniu uzbiera Ci się 140 minut pracy.
W następnym tygodniu możesz dołożyć 2 minuty pracy. Twój blok będzie wyglądał następująco: 12 minut pracy / 5 minut odpoczynku. W ciągu tego tygodnia będziesz mieć przepracowane 168 minut! A w sumie z poprzednim tygodniem już 308 minut!
Takie przekraczanie granicy jest łatwe i daje rezultaty w długim terminie.
Jak już wiemy czym jest trening, to łatwo nam odpowiedzieć na pytanie, “czy joga jest treningiem?”. Zdecydowanie tak! Sugerujemy podejść do niej również blokowo. Wpisać ją w swój dzień i zacząć progresować na początku zwiększając zakres bloku czasowego.
Choć zaleca się, aby pójść do specjalisty na sam start, to jedna z punktu widzenia psychologii może być to dla Ciebie zbyt duży próg wejścia. Zacznij więc z dobrym filmikiem na youtube i świadomością, że bez pomocy z specjalisty możesz robić błędy. Takie nastawienie otworzy Twój umysł, gdy już naturalnie zapragniesz zapisać się do eksperta na zajęcia. Takie otwarcie pozwoli Ci wysłuchać rad i poprawić swoją praktykę, a błędy, które do tej pory wykonywałeś/aś staną się elementem, który pozwoli Ci lepiej zrozumieć głębsze arkana jogi.
Czy joga rzeźbi sylwetkę?
Już o tym pisaliśmy w jednym z powyższych akapitów, ale, gdybyś miał/a jeszcze wątpliwości. TAK, Joga doskonale rzeźbi sylwetkę, ale tylko wtedy, jeśli wdrożysz ją na stałe do swojego stylu życia i będziesz traktować jako niezbędne narzędzie na drodze ku Twojemu szczęściu.
Porady dla początkujących
Podążaj za tym co łatwe. Szukaj drogi na skróty. Jeśli po przeczytaniu tego wpisu podejmiesz decyzję, która nie rozpocznie Twojej praktyki jogi w ciągu 5 minut od zakończenia czytania, to znaczy, że Twoja decyzja jest nieoptymalna.
Tyle czasu wystarczy na ściągnięcie aplikacji i rozpoczęcie swojego pierwszego kursu jogi dla początkujących. Spróbujesz, napotkasz na pierwsze trudności i już dowiesz się czegoś więcej o swoim ciele. Gwarantujemy! Minie trochę czasu, a nawet nie zauważysz, gdy będziesz trenować obok eksperta.
A więc podstawowa rada dla początkującego: ZACZNIJ – każda pozycja jogi wykonana nieprofesjonalnie będzie dla Ciebie lepsza niż siedzenie na krześle i wpatrywanie się w monitor PC, TV lub urządzenia mobilnego.
Masa instruktorów mówi o tym, że nie warto zaczynać na własną rękę, bo nabawimy się złych wzorców. Jest to część prawdy, bo rzeczywiście mamy niemal 100% szans, że w pojedynkę zrobimy dużo rzeczy źle. Ale odkładanie czegoś na później, bo trzeba się wybrać do studia jogi to też nauka prokrastynacji, która może całkowicie zniweczyć plan wdrożenia jogi do naszego życia.
Nie ma jednej ścieżki, którą przeszłoby dwóch ludzi. Dlatego idź za głosem serca, a efektem potwierdzającym to, że robisz dobrze niech będą Twoje nagie dłonie i stopy stykające się z matą na podłodze.
Joga w domu vs. joga w studio
Joga w studio to zdecydowanie lepszy pomysł dla początkujących, ale nie jedyny! Tak samo to genialny pomysł dla osób, które chcą należeć do społeczności, która będzie nas mentalnie wspierać i udowadniać, że to co robimy jest faktycznie dobre.
Joga w domu to dobry sposób na oszczędność czasu lub faktyczne wyciszenie się, gdy na przykład dzieci są w szkole, a mąż/żona w pracy. Jest to też dobry poligon dla początkujących, którzy po prostu chcieliby zacząć z aplikacją, a następnie przejść do studia jogi.
Nie ma złej ścieżki – każda jest dobra jeśli otworzymy swój umysł na poszukiwanie ograniczeń w naszym ciele i z pełną determinacją będziemy nad nimi pracować. Jest nieskończenie wiele ścieżek, które prowadzą do silnej, wysportowanej, wyrzeźbionej sylwetki i uważnego, bystrego pełnego radości umysłu.
Przykłady ćwiczeń rzeźbiących sylwetkę
Nie ma ćwiczenia w jodze, które nie wpłynęłoby na rzeźbienie sylwetki. Wykonując zwykłe świadome oddechy prostując i zaokrąglając grzbiet już zaczynamy wpływać na jej poprawę.
Można od takich prostych ćwiczeń rozpocząć, jak świadome oddychanie przed lustrem i próba ustawienia kręgosłupa w pozycji neutralnej. Po kilku sesja oddechów nasza sylwetka już powinna nabrać innego kształtu, ponieważ zaczniemy nią świadomie sterować.
Taki sposób może być też genialną wprawką pod kolejne trudniejsze elementy i wstęp do Asan. Przykładowe Asany na start, które urozmaicą całą procedurę to na przykład:
- pies z głową w dół,
- pozycja śpiącego wojownika,
- pozycja wojownika I,
- pozycja sztaby,
- pozycja półksiężyca,
- pozycja srogiego,
- pozycja drzewa
Wszystkie Asany bez problemu znajdziesz w książkach, internecie oraz aplikacjach. Wystarczy, że wpiszesz hasło w google joga dla początkujących w domu, a wyskoczą Ci podpowiedzi naprawdę dobrych specjalistów w tym zakresie.
Najważniejsze, to rozpocząć swoją sagę związaną z jogą, aby uzyskać z niej prawdziwe korzyści.
Historie sukcesu
Na samym początku wspomnieliśmy o Magdzie, która ukończyła kursy na instruktorkę Jogi. Jej motywacją było przede wszystkim poszukiwaniu spokoju i równowagi w pędzącym życiu. Joga pomogła jej poradzić sobie ze stratą bliskiej osoby, o czym pisze również w artykule. Myślę, że możesz znaleźć mnóstwo inspirujących historii, ale tę naprawdę warto przeczytać, bo oprócz inspiracji zyskasz masę wskazówek na start od profesjonalistki. Artykuł przeczytasz tutaj >>
Podsumowanie: czy joga rzeźbi sylwetkę?
I tak i nie. Jeśli jesteś w stanie zrobić z jogi element swojego stylu życia, to zdecydowanie tak, jeśli traktujesz jogę jako sposób na to, aby schudnąć – to prawdopodobnie nie.
Joga jest dla osób, które chcą podążać w kierunku siły, równowagi i uważności. Jeśli ten kierunek Cię interesuje, to wyrzeźbiona sylwetka, zdrowe ciało i umysł będą tylko efektem ubocznym stylu życia.
Rozpocznij swoją praktykę na macie i poczuj moc
Poczuj moc! Już teraz. Rozkładając matę, zdejmując skarpetki i wykonując kilka prostych ćwiczeń oddechowych. Pobądź świadomie ze swoim oddechem, popracuj klatką piersiową, zobacz jak zachowuje się Twoje ciało.
Obserwuj się, a zobaczysz, że ten proces wciągnie Cię na dobre i przyniesie nowe lepsze życia, bez względu jaki poziom szczęścia reprezentujesz.
FAQ - Najczęściej zadawane pytania
Czy joga rzeźbi sylwetkę?
Tak, natomiast trzeba na nią poświęcić określoną ilość czasu. Poszukiwanie czasu jaki zabierze nam kształtowanie sylwetki za pomocą jogi jest błędem. Każdy z nas zaczyna z innego miejsca, otacza go zupełnie inna rzeczywistość. Tak samo logiczne jak dotarcie do Warszawy z Gdańska jest krótsze niż podróżując z Indii, tak samo osoba, która nie ma doświadczenia i nieco pobłądziła będzie do super sylwetki iść dłużej. Ważne jest to, że joga jest ścieżką do pięknej wyrzeźbionej sylwetki.
Czy joga buduje mięśnie?
Tak, joga buduje mięśnie. Ćwiczenia rozciągające, oraz izometryczny trening oporowy (istnieje napięcie mięśni, lecz wydłużanie i skracanie włókien mięśniowych nie występuje) to dobry bodziec rozwojowy dla mięśni. Ciało staje się smuklejsze, a przełożenie siły do masy coraz większe. Joga prowadzi organizm do tego, aby był maksymalnie sprawny, a do tego celu są potrzebne mięśnie.
Czy po jodze się chudnie?
Tak, dzięki jodze się chudnie. Trzeba jednak być cierpliwym. Joga to pewien styl życia, który krok po kroku zmienia nasze proporcje ciała, ale również umysł podświadomy. Z czasem zaczniemy dokonywać innych wyborów żywieniowych, przebywać z ludźmi o podobnych zainteresowaniach i nawet nie spostrzeżemy, gdy nasza sylwetka zmieni się nie do poznania.
Ile kalorii spala 30 minut jogi?
W zależności od masy ciała i poziomu zaawansowania spalimy od 150 do 600 kcal.
Kiedy widać efekty jogi?
Zależy czym są dla nas efekty? Jeśli poczucie spokoju i szczęścia, to zauważymy poprawę już po pierwszej sesji. Jeśli jednak oczekujemy schudnąć lub wyrzeźbić mięśnie, to stanie się to zauważalne po bardzo długim i konsekwentnym praktykowaniu jogi. Im bardziej się zakochasz w tym stylu, tym bardziej niepostrzeżenie efekty się pojawią.
Ile minut jogi dziennie?
Joga ma sens, jeśli wdrożymy ją na stałe do naszego stylu życia. Przy takiej koncepcji nie ma znaczenia ilość czasu jaką poświęcisz na początku. Zalecamy nawet w pierwszym tygodniu poświęcić maksymalnie 1 minutę dziennie, ale należy czerpać z tej minuty jak najwięcej. Może to być krótka sesja oddechów. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby w drugim tygodniu zwiększyć ten czas dodając kolejną minutę. Gdy dojdziesz do większej ilości minut w sesji to wykonuj jogę w blokach [joga/przerwa]. Na przykład 2 bloki [15 minut jogi/5 minut przerwy].
Czy joga wysmukla?
Tak, joga wysmukla mięśnie. W wysiłku o niskiej intensywności budowane są głównie włókna wytrzymałościowe, które w swej strukturze są bardzo cienkie. To świetna metoda, aby wysmuklić uda, ręce i talię.
Czy joga ujędrnia?
Zdecydowanie joga ujędrnia ciało. Wszystkie ćwiczenia sprawiają, że proporcje między tkanką tłuszczową a mięśniami się zmieniają na korzyść posiadacza :). Zatem systematyczna joga ujędrnia pośladki, uda, brzuch co sprawi, że będziemy wyglądać po prostu lepiej.
Czy joga jest dla otyłych?
Zdecydowanie tak, joga jest dla osób otyłych. Osoby otyłe mogą tak samo rozpocząć od sesji oddychania na macie i mogą wykonywać proste Asany. Systematyczność sprawi, że masa ciała zacznie się zmniejszać, a z każdym kilogramem odkryją się kolejne możliwości, które pozwolą na dalszy rozwój.
Czy joga to sport?
Joga to nie jest sport. Joga to zestaw ćwiczeń fizycznych i oddechowych ubranych w praktykę uważności. Jego celem jest odkrywanie swojego wnętrza, poznawanie możliwości własnego ciała, wzbudzenie ciekawości oraz wytrenowanie zdolności do skupienia. Nigdy jednak nikt z nikim nie będzie się tutaj ścigał, jak to wygląda w tradycyjnym sporcie. Joga to bardziej filozofia i styl życia niż sport (który również może mieć pewną filozofię).
Czy przy nadciśnieniu można ćwiczyć jogę?
Przy nadciśnieniu wszelkie ćwiczenia poprawiające krążenie krwi, dotlenienie, ubytek masy tłuszczowej i uspokojenie swoich myśli jest wskazany. Dlatego można by stwierdzić, że odpowiednio dobrane ćwiczenia jogi są wręcz obowiązkiem dla każdego człowieka mierzącego się z nadciśnieniem. Paradoks polega jednak na tym, że do nadciśnienia docierają osoby, którym nie pod drodze było z aktywnością fizyczną, dlatego zachęcenie ich do aktywnej jogi może wiązać się z dużym oporem. Warto jednak szukać sposobów na zachętę, bo ta ścieżka może zmienić ich życie i nadać wiatru w żagle.
Jak Joga wpływa na psychikę?
Joga wpływa kojąco, wyciszająco, ale też może wywołać w pewnych aspektach niepokój. Docierając w głąb siebie i będąc tu i teraz z pewnością dostrzeżemy osobę taką jaką jesteśmy, a nie taką jaką sobie wyobrażamy. To potrafi być szokujące. Nie mniej jeśli umiemy przyjmować najtrudniejszą prawdę jako okazję do poprawy swojego życia, to joga będzie źródłem pomysłów i klarowną mapą rozwoju siebie.